Monday, Jan 11, 2021
HomePosts Tagged "напаѓачи"

На барање на Основното јавно обвинителство Скопје, судија на претходна постапка им одредил притвор од 30 дена на четворица од петтемина уапсени за обидот за убиство на пратеникот и лидер на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, за време на насилствата во Собранието од 27 април

Read More

Полицијата викендов разговарала со тројца осомничени учесници во насилствата во Собранието на 27 април, од кои оној што сам се пријавил во полициска станица по враќање од странство е во притвор, а другите двајца се пуштени на слобода и за нив ќе има поднесоци. Според соопштението

Read More

Судија на претходна постапка вчеравечер одреди 30-дневен притвор за осомничените напаѓачи на пратеникот З.С., откако Основното јавно обвинителство – Скопје побара притвор за две лица во врска со овој случај, потврдија за „Мета“ од Основен суд Скопје 1. Јавен обвинител вчера донесе наредба за истражна постапка

Read More

Двајцата осмничени за нападот на пратеникот Зијадин Села се сомничат за Обид за убиство. Основното јавно обвинителство ја преиначи одлуката, па така осомничените татко и син, наместо за учество во топла како што се товареа претходно, ќе одговараат за Обид за убиство. За нив ќе

Read More

Пред Основното јавно обвинителство денес се собра група на граѓани кои ја дадоа својата поддршка на сите притворени лица по нападите во Собранието на Република Македонија на 27 април минатиот месец. - Тие луѓе не треба да бидат притворени бидејќи тие луѓе се патриоти кои 65 дена

Read More

Горан Ангелов предводник на организацијата „Андон Лазов Јанев – Ќосето“ од Велес и екс-припадник на специјалната единица „Лавови“ побара од претседателот Иванов да донесе амнестија за сите лица кои учествуваа во упадот во Собранието и крвнички претепаа пратеници и новинари. Според него граѓаните сакале да ги казнат

Read More

Напаѓачите не ги познавам, бидејќи имаа качулки на главите, освен напаѓачот на пратеничката Радмила Шеќеринска, изјави за Макфакс, Богдан Илиевски, еден од организаторите на протестната иницијатива „За заедничка Македонија“. Тој тврди дека луѓето од иницијативата што влегле во Собранието се мирољубиви и дека не сакале

Read More

Потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска синоќа во 24 Анализа даде свое видување за дивеењето во Собранието. Таа рече дека дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ им асистирале на напаѓачите во собирањето на оружје. „Според нашите информации, неколку од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ им асистираа во собирањето на оружје.

Read More

На познатата француска авенија Шанзелизе вечерва имаше пукање во кое загина еден полицаец а друг беше ранет. Напаѓачот беше убиен но се чини дека имало и втор напаѓач, објави француското биро на агенцијата Ројтерс. Париската префектура им советува на жителите и туристите да не одат во

Read More

Денес околу 10:35 часот С.А пријави дека на ул.„Алија Авдовиќ“ во близина на чајџилница „Шмеки“ биле физички нападнати со неговиот брат од страна на неколку непознати лица. Во еден момент напаѓачите употребиле и огнено оружје кон неговиот брат по што го напуштиле лице место и се упатиле

Read More