Thursday, Apr 9, 2020
HomePosts Tagged "бактерии"

Околу 300 лица во Гостивар вчера и денеска побарале медицинска помош поради стомачни болки и дијареа. Од Министерство за здравство соопштуваат дека екипи од Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) и од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДЗСИ) се на терен, ја следат состојбата и доколку

Read More

Многу од нас имаат навика да ги полнат одново и одново пластичните шишиња со вода. Но сепак, најновите истражувања покажуваат дека морате да бидете многу внимателни кога се работи за водата што ја пиете. Treadmillreviews тестирале шишиња во кои се надополнувало вода една недела и откриле

Read More

Ешерихија коли, фекалии и најразлични бактерии во водата во селото Богомила. Жителите на едно од најубавите села во Македонија плаќаат за бактериолошки неисправна вода - пренесува 24 Вести. Од 2013 година, микробиолошките испитувања од центарот за јавно здравје покажуваат висока загаденост на водата и присуство

Read More

Споделувањето на слушалките од смартфон со други луѓе, може да биде опасно за вашето здравје, открива професорката Кели Рејнолдс од Универзитетот Аризона. Човечкото уво содржи восок, мртви клетки од кожата и бактерии, а во таа прилика ги разменувате материите со другите. „За време на дезинфекција на

Read More

Водата за пиење во неколку села од Неготинско и Демиркаписко е нактериолошки неисправна - информираше денеска раководителот на организациската единица Неготино при Центарот за јавно здравје Велес, доктор Иванка Тодоровска. – Последните земени мостри покажаа зголемување на вкупниот број на бактерии, присуство на ешерихија коли и

Read More

Новото истражување на група на генетичари од Њујорк откри една стара вистина која можеби на многумина им е позната, а тоа е за да имате поголем отпорност на зарази мора да го создадете имунитетот, кој пак не може да постои без присуство на антитела. Затоа

Read More

Можеби звучи шокантно, но најновото истражување покажало дека екраните на смартфоните и таблетите се преполни со страфилококи бактерии, односно имаат застрашувачки 20 пати повеќе бактерии од ВЦ шољите. Проблемот е што овие уреди постојано ги допираме со рацете пренесувајќи бактерии на екраните, а исто така

Read More

Постојано се откриваат нови епидемии и гастроинтестинални вируси на вестите. Сето тоа е последица од лоша хигиена во тоалетот. Бактерии во тоалетот има насекаде, а проблемот е што не можеме да ги видиме со голо око, туку само под микроскоп. Се што ви треба е селотејп и

Read More

Многумина имаат проблем со бактериите, а особено со Ешерихија коли. Понекогаш лекот се крие во храната. Ви предлагаме едноставен рецепт кои ќе ви помогне да ги убиете бактериите во вашето тело. Состојки: Еден поголем корен од магдонос, еден лимон, 200гр мед, 2дл маслиново масло. Подготовка: магдоносот измијте

Read More