Wednesday, May 27, 2020
HomePosts Tagged "САД" (Page 2)

Поранешната прва дама и државен секретар на САД, Хилари Клинтон повторно ги обвини групата млади луѓе од Велес, кои пишуваа критички вести за неа, за изборниот пораз што го претрпе минатиот ноември од актуелниот американски претседател Доналд Трамп. Во интервју за Би-Би-Си, дадено за време на

Read More

Претстојните локални избори на 15 октомври се важни за иднината на Македонија како просперитетна, стабилна демократија, целосно интегрирана во евроатлантските институции, соопшти денеска Амбасадата на САД во Македонија и ги повикаа граѓаните да излезат и да гласаат. – Ги охрабруваме сите граѓани да го искористат своето

Read More

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров вчера на работниот ручек на Централно-европската иницијатива (ЦЕИ) во рамки на 72-то Генерално собрание на Обединети нации во Њујорк, имаше повеќе билатерални средби со свои колеги од различни земји на кои беа разгледани можностите за соработка и разменети мислења

Read More

Во Њујорк средба меѓу македонскиот и грчкиот шеф на дипломатијата, Димитров и Коѕиас. Имале заедничка вечера. Фотографиите ги објави Министерството за надворешни работи во Атина. Засега нема информација за што разговарале двајцата шефови на дипломатиите, кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите Нации. Коѕиас пред два дена

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска во седиштето на Обединетите нации во Њујорк се сретнал и се ракувал со американскиот претседател Доналд Трамп. Заев на својата фејсбук-страница тој сподели фотографија од ракувањето со претседателот на САД, Трамп, и напиша дека тој дал поддршка за иницијативата на Трамп преку

Read More

Премиерот Зоран Заев од вчера до 23 септември ќе присуствува на 72. Генерално собрание на Обединетите нации (ОН) во Њујорк, САД, соопшти владината прес-служба. Во составот на делегацијата предводена од Заев, ќе бидат министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот без ресор задолжен за дијаспората,

Read More

Американската компанија „Фејсбук“ открила извори поврзани со Русија кои платиле околу 100.000 долари за неколку илјади политички реклами на оваа социјална мрежа, пренесува „Би-би-си“. Од „Фејсбук“ за тоа ги известиле американските власти кои ја истражуваат наводната вмешаност на Русија во претседателските избори во САД во 2016

Read More

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи делегацијата на Република Македонија, на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк од 17 до 23 септември, соопшти секторот за односи со јавноста на Владата. Во составот на делегацијата ќе бидат министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот

Read More

Вашингтон би можел да го ограничи движењето на руските дипломати во САД и да ја заостри процедурата за нотификација како одговор на акцијата на Русија кон американските дипломати и дипломатскиот имот, пишува весникот „Известија“, повикувајќи се на дипломатски извори. Весникот наведува дека станува збор за скратување

Read More

Гуерa Мадуро, синот на претседателот на Венецуела Никола Мадуро, се закани дека ќе ја заземе Белата куќа со оружје доколку претседателот на САД, Доналд Трамп испрати војска во неговата земја. Белата куќа го осуди режимот во Венецуела поради кршењето на човековите права, а минатата недела Трамп

Read More