Wednesday, May 20, 2020
HomePosts Tagged "САД" (Page 22)

Кина денеска ги критикуваше САД заради кршење на човековите права и ги осуди заради полициската бруталност, расизам и глобално прислушување, пренесува Танјуг. Во извештајот што главно се темели на пишувањето на американските медиуми, Бирото за информации на кинескиот Државен совет наведе дека во САД често

Read More

Џулијан Асанж кој овозможи да бидат откриени доказите за прислкување на САД врз тројцата последни француски претседатели го повика европските држави на акција за поведување истрага против шпионските служби. САД, од друга страна пак се обидува да ги смири сојузниците во Европа и дава гаранциите

Read More

Вашингтон ќе распореди тенкови, артилерија и друга воена опрема во источна и централна Европа, во обид да ги убеди сојузниците од НАТО во загриженоста поради можна интервенција на Русија во Украина, рече американскиот секретар за одбрана Аш Картер. Картер кој се наоѓа во посета на Естонија,

Read More

Секретарот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев ја обвини Америка дека стои зад државниот удар во Украина и за таа цел потроши пет милијарди долари - пренесува МИА. – Промената на власта во Украина ги поттикна настаните што таму се случија. Асистентот на американскиот државен

Read More