Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "САД" (Page 4)

Прашањето за влез на Република Македонија во НАТО може да биде решено за три до четири месеци, рекол европски дипломат за руската агенција РИА Новости, пренесе бугарската агенција БГНЕС. „Има нагло забрзување на преговорите. За три до четири месеци планираме да ги приклучиме, тоа значи до

Read More

Демократoт Бред Шерман од американскиот Претставнички дом го поднесе првото официјално барање за отповикување на Доналд Трамп од функцијата претседател на САД. Шерман во барањето го обвини Трамп за попречување на истрагата за вмешаноста на Русија во претседателските избори во САД во 2016 година, отпуштајќи го

Read More

Премиерот Зоран Заев синоќа телефонски разговарал со потпретседателот на САД, Мајк Пенс, кој, како што соопштуваат од владиниот кабинет, ги поздравил процесите што Владата ги почнала за демократија, слобода и за правда во Македонија. „Потпретседателот Пенс ги оцени чекорите на новата влада на полето на добрососедските

Read More

Посетата на потпретседателот на САД Мајк Пенс, кој на 2 август во Подгорица ќе учествува на состанок на Јадранската повелба, со кој ќе претседава Република Македонија, е потврда за посветеноста на Вашингтон на регионот, изјави американскиот амбасадор Џес Бејли. – Посетата на потпретседателот Пенс е пред

Read More

САД не поддржуваат никакво прекројување на границите на Балканот, порача заменик-помошникот државен секретар на САД, Хојт Брајан Ји. – Границите на балканските земји се јасно дефинирани, меѓународно признаени и не станува збор за спорно прашање. Промената на границите на Балканот нема да придонесе за безбедноста и

Read More

Играчот од средниот ред Кени Сајеф доби дозвола денес од Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) за промена на националниот тим, односно тој ќе продолжи да настапува за репрезентацијата на САД. Сајеф играше за националниот тим на Израел до 19 и 21 година. Додека за белгискиот Гент

Read More

Американскиот претседател Доналд Трамп побара од Конгресот да ја продолжи важноста на т.н. „закана по националните интереси на САД“ од регионот на Западен Балкан, документ кој беше донесен во јуни 2001 година од Џорџ Буш, пишува „Мета“. Со него се опфатени Босна и Херцеговина, Косово и

Read More

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе се посветат на Членот 5 од повелбата на НАТО, која предвидува сојузниците воено да и помогнат на секоја членка од Алијансата во случај на надворешна агресија. – САД ќе го почитуваат Членот 5. Секако дека сме тука да

Read More

Текстот објавен во британскиот весник „Гардијан“ и во македонските медиуми за случувањата во последниве години во Македонија и за наводното мешање на Руската Федерација претставува несмасен обид да се префрли одговорноста за појавата на длабоката криза во земјата, реагира руското Министерство за надворешни работи. „Наводите дека

Read More

Американскиот Стејт департмент денеска го честиташе формирањето нова влада на Македонија и порача дека САД остануваат партнери за исполнување на аспирациите кон НАТО и кон ЕУ. – Соединетите Американски Држави им честитаат на премиерот Зоран Заев и на мнозинството во Собранието на формирањето нова Влада на

Read More