Monday, May 25, 2020
HomePosts Tagged "САД" (Page 3)

Заменик-претседателот на САД, Мајк Пенс, направи уште една серија на антируски изјави во Подгорица, заплашувајќи ги лидерите од Западен Балкан со митската „руска закана“ и притоа ја обвини нашата земја дека се обидува насилно да ги прекрои границите на регионот, стои во реакцијата на руското

Read More

Американските власти остро ги осудија изборите за членови на Уставотворното собрание во Венецуела и најавија „брзи и одлучни мерки“ против владата на социјалистичкиот претседател Николас Мадуро. „САД ги осудуваат изборите што го загрозуваат правото на народот на самоопределување“, наведе американското министерство за надворешни работи и додаде

Read More

Девет лица се повредени во Лос Анџелес откако комби се судрило со камионет и влетало во ресторан, јавуваат локалните медиуми. По несреќата на булеварот Пико, во болница се пренесени осум лица, соопшти противпожарната служба на Лос Анџелес на „Твитер“ и додаде дека деветтото повредено лице е

Read More

Вежбата „Dragoon Guardian 17“ е одлична можност за зајакнување на билатералната соработка меѓу Армијата на Република Македонија и Вооружените сили на САД, порача денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска на свеченоста за означување почеток на планираните активности на заедничката воена вежба. – Гледајќи ја амбициозната програма

Read More

Повеќе единици на армијата на САД влегоа во Македонија преку граничниот премин Деве Баир. Тие ќе одржат вежба со АРМ на Криволак наречена Драгон Гардијан во текот на наредните денови. Триста американски војници со 120 возила групирани во шест конвои ќе учествуваат на воената вежба до 10

Read More

Амбасадите на САД во Скопје и во Софија денеска преку заедничко соопштение го поздравија предлог-договорот за пријателство меѓу Бугарија и Македонија, оценувајќи го како пример за решавање на спорови меѓу соседите. „Договорот ги потврдува тесните врски помеѓу двете земји и демонстрира добра волја од државите да

Read More

Потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија претставува позитивен чекор напред за Балканот, изјави денеска американскиот амбасадор во Софија, Ерик Рубин по средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Имав многу добра куса средба со премиерот на која ја изразив нашата поддршка за плановите

Read More

Македонија е следна држава која треба да се приклучи кон НАТО, изјави поранешниот командант на Северноатлантската алијанса Џејмс Ставридис за „Гласот на Америка“. – Се надевам дека Грција ќе биде во можност да работи со Македонија во решавање на спорот со името, со што ќе се

Read More

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), глобална организација на Mакедонците во дијаспората, изрази благодарност кон Конгресната група на пријатели на Македонија и на македонската дијаспора во САД за испратеното писмо до државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, да ја посети Македонија, што би го зајакнало стратешкото партнерство

Read More

Поради воениот притисок на екстремистите од Исламска држава, во 2016 година Европа била мета на масовни терористички закани, стои во извештајот на Стејт департментот за тероризам и се додава дека заканите и понатаму се присутни. Во извештајот се наведува дека Исламска држава и понатаму е на

Read More