Tuesday, Jun 2, 2020
HomePosts Tagged "САД" (Page 5)

Трамп соопшти дека конечната одлука на САД за тоа дали ќе останат во парискиот Договор за климата, може да се очекува следната недела. Ваквото негово соопштение, како и вообичаено, напишано на Твитер, доаѓа откако претходно одби да се обврзе на останување на САД во радикалниот климатски

Read More

Предлог-буџетот на Белата куќа за 2018 година, кој е испратен до Конгресот предвидува укинување на „Гласот на Америка на македонски јазик“ и намалување на буџетот на „Радио Слободна Европа“ на македонски јазик. Ова е единствено укинување и редукција на средства од сите сервиси во регионот. Нема

Read More

Британската полиција ја прекина размената на информации за терористичкиот напад во Манчестер со службите од САД. Повеќе детали за нападот во Манчестер во кој загинаа 22 лица се појавија во американските медиуми, посебно телевизиите „Ен-би-си“ и „Си-би-ес“, пред британската полиција да ги пушти во британските медиуми. Освен

Read More

Вооружените сили на САД извршија изутрината контратерористичка операција против базата на Ал Каеда во јеменската провинција Мариб и убија седуммина екстремисти на огранокот Ал Каеда на Арапскиот Полуостров, јави ТАСС. За операцијата соопшти Централната команда на американските вооружени сили (Сентком) во оперативната сфера, во чија надлежност

Read More

Американската амбасада денеска го поздрави доделувањето на мандатот за формирање влада, оценувајќи го како значаен чекор кон излез од кризата. „Ова е одлична работа за Македонија и за луѓето на Македонија затоа што процесот на формирање влада е придвижување кон следната фаза, односно на повидок е

Read More

Со улогата и статусот на Меланија Трамп се повеќе се занимава јавноста и се разбудуваат многу сомнежи, тоа е најновата теза на графолог Од тоа да биде жена трофеј, злоупотребена од партнерот и тоа дека таа е само фикус на нејзиниот сопруг, до фактот дека Мелани

Read More

Посетата на Сергеј Лавров на Вашингтон се одвиваше според истото сценарио како и онаа на Тилерсон во Москва на 11 април. Американскиот државен секретар тогаш најпрво се состана со Лавров, а потоа со Владимир Путин, а денес Лавров најпрво имаше средба со американскиот колега, а

Read More

Делегацијата на претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, која денеска беше во посета на земјава, имала средби и со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, соопштија од амбасадата во САД во Македонија. „Двопартиската делегација, предводена

Read More

Претседателот на САД, Доналд Трамп потпиша указ за зајакнување на кибер безбедноста на федералната Влада и заштита на критичната инфраструктура на државата од кибер напади. Трамп сличен документ за зајакнати мерки за кибер безбедност потпиша во јануари, уште првите денови откако стапи на должност, но го

Read More

Делегација на американскиот Конгрес, предводена од републиканецот, Боб Гудлат, замина во „итна мисија“ во регионот со растечки тензии, каде се уште во сила е „пропаднатата политика на Обама и Сорос“ и фаворизирање на некои кругови „на штета на граѓаните, локалните институции и регионалната стабилност“, пишува

Read More