Monday, May 25, 2020
HomePosts Tagged "гласање"

Делегацијата на ЕУ и на амбасадите на земјите членки на ЕУ денеска порачаа дека локалните избори на 15 и на 29 октомври се можност за граѓаните да ги изразат своите гледишта за правецот во кој нивните општини треба да се движат во иднина. „ЕУ ги охрабрува

Read More

Претстојните локални избори на 15 октомври се важни за иднината на Македонија како просперитетна, стабилна демократија, целосно интегрирана во евроатлантските институции, соопшти денеска Амбасадата на САД во Македонија и ги повикаа граѓаните да излезат и да гласаат. – Ги охрабруваме сите граѓани да го искористат своето

Read More

Според обвинителниот акт, обвинетиот градоначалник на општина Пустец, Едмонд Темелко, кој од вчера е во триесетдневен притвор, прифатил да организира и носи лица од Албанија во Македонија за на противзаконит начин да им се определи адреса на живеење во општини каде обвинетите сметале дека им

Read More

Денеска напладне ќе биде одреден редоследот на кандидатите на гласачките ливчиња. Листа на кандидати за членови на совет и листа на кандидат за градоначалник, кои се поднесени од ист подносител добиваат ист реден број во сите општини. Редоследот на кандидати во листата ДИК го утврдува со жрепка

Read More

Програмата и составот на новата влада е единствената точка на дневен ред на која треба да се расправа во среда напладне во македонското Собрание. Според Деловникот седницата треба да заврши денеска на полноќ со гласање за новите министри. Претседателот на Собранието Талат Џафери во вторникот ги предупреди

Read More

Јана Бурческа иако освои бројни симпатии меѓу евровизиските фанови не успеа да ја привлече поголемата телевизиска публика која не и даде доволен број на гласови за да влезе во финалето на Евровизија. Македонската претставничка на втората полуфинална вечер добила 69 поени, со што била на

Read More

Македонската пејачка Јана Бурческа пред почетокот на втората полуфинална вечер во четврток на фановите им препорача да ја поддржат нејзината колешка Клаудио Фаниело од Малта која исто така ќе бара шанси за настап во финалето преку 10-те најдобри. Досега Македонија и Малта често си разменувале поени,

Read More

Уставните cудии кои ќе гласаат за продолжување на мандатот на градоначалниците и советниците избрани пред четири години и ќе им го продолжат владеењето, нема да може да се скријат од кривична одговорност - пишува СДК.мк повикувајќи се на извори од Уставниот суд и Обвинителството. „Постапката на

Read More

По многубројните фотографии на интернет од референдумот во Турција, српските медиуми најдоа нешто заедничко помеѓу нивниот новоизбран претседател александар Вучиќ и турскиот Реџеп Тајип Ердоган. Имено, двајцата на гласањето се појавија во идентични карирани одела, па дел од корисниците на социјалните мрежи веднаш ја посочија

Read More

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 111.седница со 55 гласа „за“ и 23 „против“ го донесе ребалансот на Буџетот за 2016 година. За буџетот не гласаа пратениците од опозицијата. Во рамки на неколкудневната општа расправа по предлогот пратениците од СДСМ и други опозициски

Read More