Tuesday, Aug 11, 2020
HomePosts Tagged "Финска"

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров изрази денеска надеж дека 2018., кога Македонија, Финска и Шведска бележат 25-годишнина од воспоставување на дипломатските односи, ќе биде година кога земјата ќе има чиста препорака за преговори од страна на Европската комисија. Тој на денешната заедничка прес-конференција со шефовите

Read More

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, од утре до четврток ќе престојува во работна посета на Данска, Шведска и Финска. „Во рамките на регионалната турнеја, министерот Димитров на своите нордиски колеги ќе им ги претстави стратешките приоритети на новата реформска Влада, насочени кон

Read More

Норвешката влада размислува да ја помести границата до Финска, со што на соседната држава ќе ѝ даде планина, како подарок за 100-годишнината од нејзината независност, објавуваат светските медиуми. Планината Хаити би претставувала највисок врв во Финска. - Постојат одредени правни потешкотии, со што уште не ја

Read More

Бизарниот натпревар за трчање со жени на грб наопаку долги години беше во знакот на доминацијата на скандиванците, но на годинешниот турнир највешти во „влечење“ на жените се покажаа русите. На трката со трчање на 250 метри победија Анастасија Лонгинова и Димитриј Сагал од Русија.

Read More

Осум кубански одбојкари се уапсени за силување во Темпере, Финска. Прво, тројца одбојкари се уапсени во саботата, а вчера уште петмина. Имињата на одбојкарите полицијата ги држи во тајност, а мечот кој беше предвиден нема да се одигра. Немилиот настан се случил во хотел во

Read More

Еден од лидерите на финската десна партија Вистински Финци, Себастијан Тјункјунен покрена петиција со барање да се спроведе референдум за членството на Финска во Европската унија до декември 2017 година, и неа веќе ја потпишале 10.000 луѓе, петтина од потребниот број за иницијативата да биде

Read More

Финската ИТ компанија „Синија“ соопшти дека ќе проектира 1.200 километри долг кабел за брз пренос на информации пре Балтичкото море од Германија, со цел привлекување на технолошки компании во својата земја. Државната компанија „Синија“ соопшти дека кабелот од оптички влакна ќе има капацитет од 144

Read More

Обама како домаќин на Нордискиот самит во Белата куќа во Вашингтон со големи пофалби ги пречека лидерите на Норвешка, Шведска, Данска и Исланд, а посебно комичен беше неговиот коментар за доброто владеење на Финска и фактот што таму има најмногу хеви-метал бендови по глава на

Read More

Министерството за здравство во Финска повикало на повремено конзумирање оброци во стоечка положба, станува збор за сегмент од кампањата против ,,седечки начин на живот” која се спроведува во оваа земја.На Финците исто така им се препорачува стоејќи да читаат весник и да конзумираат кафе-пренел порталот

Read More