Thursday, Jul 30, 2020
HomePosts Tagged "Барак Обама"

Делегација на американскиот Конгрес, предводена од републиканецот, Боб Гудлат, замина во „итна мисија“ во регионот со растечки тензии, каде се уште во сила е „пропаднатата политика на Обама и Сорос“ и фаворизирање на некои кругови „на штета на граѓаните, локалните институции и регионалната стабилност“, пишува

Read More

Британската разузнавачка служба, Центар за владини комуникации (GCHQ) изненадувачки ги негираше сите обвиненија, според кои агенцијата помогнала на поранешниот претседател Барак Обама да го прислушува Доналд Трамп за време на предизборната кампања во 2016 година. GCHQ ги утврди тврдењата како „глупости“. „Тие се целосно апсурдни

Read More

ФБИ уапси жител на американската држава Масачусетс, осомничен дека имал намера да го убие претседателот Барак Обама. Станува збор за Џозеф Гаргало кој е приведен за да се дефинира неговиот план за атетнат врз Обама за време на неговиот неодамнешен одмор на островот Мартас Винјард. Мажот бил уапсен

Read More

Ќерките на американскиот претседател Обама осум години успешно избегнуваа било какви скандали и важеа за примерни деца на еден моќен политичар, но штом Малија наврши 18 години таблоидите повеќе не ја „штедат“ и сакаат да ја уловат во незгодни ситуации. Овој пат е снимена на

Read More

Американскиот претседател Барак Обама го прослави 55-от роденден, последен во Белата куќа. Роденденот прва му го честиташе неговата сопруга, Мишел Обама на нејзиниот твитер профил. Обама со своето семејство беше на вечера каде уживаа во омилените италијански специјалитети со морски плодови. Среќен роденден на претседателот Обама му

Read More

Барак Обама во последните месеци од својот мандат зазеде политички став и им порача на американските граѓани дека Доналд Трамп е најопасниот и досега најлош кандидат за претседател на САД кој може да донесе многу поделби и лошо да влијае на системот на власта. Обама

Read More

Државниот секретар Џон Кери посочи дека турскиот претседател Ердоган треба да внимава со обвинувањата кои ги насочува против САД за наводна вмешаност на ЦИА во поттикнување и помош на пучистите кои се обидоа да изведат воен удар во Турција. Администрацијата на Обама по телефонската конференција со

Read More

Водителот на американската телевизија “Fox”, Бил О’Рајли, објавил досега невидени фотографии од претседателот на САД, Барак Обама, кој во народна носија присуствувал на муслиманската венчавка на својот полубрат. Се верува дека фотографиите се направени на почетокот на 90-тите години, некаде во Мериленд. О’Рајли ги искористил овие

Read More

Американскиот претседател, Барак Обама (54), вчера ги изненадил гостите во Белата куќа кога на својата ќерка Малија (18) ѝ ја запеал песната „Среќен роденден“. Постарата ќерка на Обама е родена на големиот американски празник, Денот на независноста, а нејзиниот татко сакал да ја израдува. Барак и Мишел

Read More

По повод Националниот празник на САД, 4 јули – Денот на независноста, Претседателот Ѓорге Иванов упати честитка до претседателот на САД, Барак Обама и во истата побара САД да ја засилат поддршката за прием на Македонија во НАТО: „Почитуван господине Претседателе, По повод 4 јули - Денот

Read More