Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "Реџеп Таип Ердоган"

Кривичниот суд во Скопје го прогласил за виновен Е.А. поради навреда на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган на „Фејсбук“, јавува турската новинска агенција „Анадолу“. Судот го осудил Е.А., кој има македонско и турско државјанство, на парична казна од 24.600 денари (400 евра), во процесот што

Read More

Газењето на човековите права, корупцијата, контрола врз медиумите и насилство врз политичките неистомисленици е краткиот опис на долгогодишното авторитарно владеење на Реџеп Тајип Ердоган во Турција. По обидот за пуч или, како што дел од светската јавност верува, инсценираната криза која на Ердоган му даде простор

Read More

Граѓаните на Турција денеска гласаат на референдум за уставни промени со кои ќе се прошират овластувањата на претседателот Реџеп Таип Ердоган. Изборните единици беа отворени во 7:00 часот наутро во источниот дел на Турција, додека во остатокот од земјата гласањето почне во 8:00 часот. Избирачките места

Read More

Претседателот на Турција,  Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе продолжи да ги нарекува европските земји нацистички се додека тие него го нарекуваат диктатор. „Тие имаат слобода Ердоган да го нарекуваат диктатор, но Ердоган нема слобода да ги нарекува фашисти и нацисти. Го велам ова без некој

Read More

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека денешната „фашистичка, жестока“ Европа наликува на времето пред Втората светска војна. Тој истакна дека ќе ги разгледа односите со Европа по референдумот на 16 април и тогаш ќе биде сторено тоа што е неопходно. Ердоган и порача на Европа

Read More

После долгото игнорирање, официјален Берлин конечно се огласи и одговори на провокациите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Официјален Берлин, преку министерот за надворешни работи, порача дека турскиот претседател ја преминал границата кога ја обвинил германската канцеларка Ангела Меркел дека применува „нацистички методи“. „Ние сме толерантни, но

Read More

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека очекува Парламентот да го усвои враќањето на смртната казна по одржувањето на референдумот за проширување на претседателските овластувања на 16 април. - Семејствата на мачениците, хероите, не треба да се грижат. Верувам, со божја волја, дека по гласањето

Read More

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција има обврска да ја уништи исламистичката милитантна група Исламска држава (ИД) на територијата во соседна Сирија. - Обврзани сме да обезбедиме дека групата ќе биде оневозможена да извршува акција, внатре, во нашата земја, изјави Ердоган. Официјална Анкара соопшти дека

Read More

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ја обвини Европската Унија дека недоволно финансиски ја помогна Турција, иако тоа го вети во рамки на спогодбата за мигрантите. ЕУ вети шест милијарди евра како поддршка за Турција на своја територија да задржи околу три милиона бегалци. -И што се

Read More

Претседателот Иванов оствари средба со претседателот Реџеп Таип Ердоган во рамките на посетата на Турција и на истата било разговарано за актуелните политички состојби во двете држави и важноста за меѓусебна поддршка. Акцент е ставен на прашања од сферата на безбедноста, мигрантската криза и економските

Read More