Thursday, May 21, 2020
HomePosts Tagged "насилство" (Page 2)

Зоран Заев на денешната прес конференција на новинарско прашање посочи дека отсуството на лидерот на ДУИ Али Ахмети од гласањето на новиот парламентарен спикер Талат Џафери било смислено и координирано и дел од нивната стратегија, но на новинарите им рече сами да извлечат заклучот зошто

Read More

Никола Груевски се врати од Австрија и одржа прес конференција во нешто по 4 часот по полноќ. Тој рече дека на состанокот во Австрија бил известен за она што се случувало во Собранието. Груевски го осуди насилството и повика да не ставаат во ист кош граѓаните

Read More

Каракамишева како и секогаш, во првите борбени редови кога треба да се бранат неодбранливите потези на ВМРО ДПМНЕ. На Нова Тв, Каракамишева вели дека е дегутантно да се зборува за насилство. За професорката ова не било насилство. Малку подоцна таа се демантираше себе, па кажа

Read More

„Ние го осудуваме во најстрога смисла нападот врз Парламентот во Скопје!“, пишува на официјалниот профил на германското министерство на Твитер. Пораката е упатена на Твитер профилот на Германското МНР.

Read More

Најостро го осудуваме насилството во парламентот. Тое не е конзистентно со демократијата и не е прифатлив начин за да решат разликите. Критично е партиите да најдат прифатлив начин да ги решат разликите. Круцијално е сите партии да ги почитуваат демократските процеси и законот, и да се

Read More

Ќе одговараат за загрозување животи сите кои учествуваа во вечерашното насилство во Парламентот, како и за сите други злодела нарачани и спроведени од раководството на ВМРО-ДПМНЕ, порачаа од СДСМ по силните инциденти во Собранието. - Крвавото насилство во Парламентот е резултат на насилието на кое што

Read More

Реакции за штетните написи во медиумите кои шират говор на омраза и нетолеранци, па дури и повикуваат на насилство и мобилизација. Советот за етика во медиумите реагираше на подбуцнувачките известувања на дел од медиумите кои емитуваат изјави на разни личности кои повикуваат на меѓуетнички судири

Read More

Никола Груевски лаже за непостоечки теми, но не смее да се заканува со насилство. Тоа е противуставно и дело казниво по закон, порадува СДСМ во своето утринско соопштение. „Груевски не е народот. Тој не е фактор. Граѓаните се фактор, а тие избраа заедништво, правда и промени

Read More

Граѓанското здружение „Анима Мунди“ најаува јавен собир под мотото „Македонија против насилство врз животните!“. Протестот ќе се оддржи во недела во 12.30 часот на Плоштад Македонија во Скопје. Во име и заедно со бројни македонски граѓани, хумани луѓе и љубители на животни од здружението бараат: „Масовна

Read More

Очекуваме еврокомесарот Јоханес Хан при утрешната посета на Скопје да ги пренесе препораките кои веќе се дадени од Европската комисија, од Советот на министри на ЕУ, од Могерини, а тоа е дека во Македонија мора да се врати уставниот поредок, рече портпаролот на СДСМ, Петре

Read More