Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "насилство" (Page 3)

СВР Скопје поднесе кривична пријава против лицата И.Р. (19) и Р.Р. (53), двајцата од Скопје, поради основано сомнение дека извршиле кривично дело „насилство“. Од страна на Судија на претходна постапкана двајцата им е одредена мерка притвор во траење од по 30 дена. Како што соопшти МВР,

Read More

Хит комичарката Ејми Шумер која никогаш нема влакна на јазикот повторно стана дел од дебатата за поголеми контроли на оружјето во САД, особено нелегалната продажба и илјадниците жртви секоја година. На националниот ден за борба со оваа појава, Шумер објави слика каде е полугола со

Read More

Турскиот репрезентативец Бурак Јилмаз е осомничен дека ја претепал својата сопруга која се наоѓала во четвртиот месец од својата бременост. Напаѓачот во февруари направи трансфер од Галатасарај во кинескиот Пекинг Гуан за 28 милиони евра. Турските медиуми пренесуваат дека неговата сопртуга, со која е во

Read More

Незадоволните граѓани во францускиот град Рен, кои протестираат против реформите на законот за работни односи, продолжија со силните протести палејќи автомобили и канти по улиците на градот. Демонстрантите ја нападнаа зградата на Собранието на градот мавајќи со разни предмети и испишуваа пораки на неа. Полицијата

Read More

  Три девојки фатени од полицијата и уапсени бидејќи претепале тинејџерка на плажа во Јужна Каролина . Нанесени и се тешки повреди на носот и оставена е во безсвесна состојба да лежи покрај реката Салуда. Трите девојќи, Меган, Ен и Арлинда се личности кои се пријателки

Read More

Во Прилеп се пронајдени две мртви тела на различни локации без меѓусебна поврзаност. Во привиот случај станува збор за тело во распаѓање на маж кое е пронајдено случајно во близина на „Шинтерницата“ на ЈП Комунална хигиена, додека пак во вториот случај станува збор за мртва

Read More

39 годишниот Д.Д е претепан од страна на двајца насилни гости во неговиот кафе бар лоциран на улица Скоевска во Радишани. Насилниците Д.К. и Б.К. претходно кршеле во локалот и биле пријавени од вработените, но сопственикот не успеал да ги смири па затоа добил и

Read More

Вчера во Куманово се случила голема физичка пресметка меѓу обезбедувањето на ноќен клуб кое не сакало да пушти четири лица на возраст од 39 до 44 години по што меѓу нив дошло до вербална расправија која избувнала во тепачка. Обезбедувачите С.М (38), Б.Т (32) и

Read More

Во Скопје се одржа маршот за поддршка на сексуалните работници како дел од светското одбележување на оваа ранлива категорија, особено во земји каде проституцијата не е регулирана на повисоко ниво. За сексуалните работници во Македонија најголем проблем е насилството кое често го доживуваат но, не можат

Read More

Телото на 26 годишно момче пронајдено во куќа во Радовиш. Вчера попладне, сопственикот на куќата кај кого бил потстанар, го пронашол телото и веднаш пријавил во полиција. Од СВР Струмица го потврдија случајот, но не ја наведоа причината за смртта. Телото било донесено во струмичката болница

Read More