Wednesday, Jul 18, 2018
HomePosts Tagged "Тафталиџе"

Една од најатрактивните локации на Скопски пазар, комплексот во населбата Тафталиџе, каде компанијата изгради модерен супермаркет и мини трговски центар со дваесетина дуќани, е заплеткана во постапка за денационализација и судски спорови што траат 15 години. Скопски пазар изминативе месеци се најде во центарот на вниманието

Read More

Уште еден парк во населбата Тафталиџе преку ноќ е заграден со градежни тараби, а една жителка ја повика екипата на pozitiv.mk од самото место да извести за новонастанатата состојба. Таа сакаше да биде анонимна, но ни обезбеди пристап за фотографии од височина од кои се

Read More

Директорот на АД за Стопанисување со станбен и деловен простор денеска рече дека градењето на зграда во паркот во Тафталиџе на улица Букурешка нема да биде откажно - пренесе Фокус. Информираше и дека поднеле кривична пријава против непознат сторител за спречувањето на почнување на градежните

Read More

Само една недела откако жителите по четврти пат го одбранија паркот во Тафталиџе, утрово повторно дојдоа багери и камиони со намера да почнат да копаат темели за изградба на петкатница во паркот на улица Букурешка. Граѓаните, главно пензионери, повторно се мобилизираа и ги спречија работниците

Read More

Утрово градежна механизација се упатила кон паркот во населбата Тафталиџа каде треба да никне нова зграда, но група на граѓани веднаш се организирала и ги блокирала по што се насобраа новинарски екипи и полиција. Градежните работници мораа да се повлечат со што паркот е привремено

Read More

Граѓаните на општина Карпош пред две недели се кренаа на протест против изградбата на станбен комплекс на Улица Букурешка. Денес, околу 8 часот изутрина, работници со механизација пристигнаа на теренот каде Акционерското друшво за станбен и деловен простор планира да издигне петкатница. Иако ги извадија лопатите

Read More

Избувна пожар во сендвичарата Жан Мари во скопско Тафталиџе. Според информациите на Позитив.мк пожарот избувнал од оџакот, а потоа брзо се проширил на останатиот дел. Очевидците велат дека за само 5 минути изгорела целата сендвичара. Благодарение на брзата интервенција на противпожарната служба, спасени се соседните

Read More