Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "блокада"

ВМРО-ДПМНЕ и денеска продолжува со протестот за приведувањата за настаните од 27. април во македонското Собрание. Ќе бидат блокирани крстосницата кај Мавровка, крстосницата помеѓу улиците „Васил Чакаларов“ и „Ангел Динев“ во Карпош и крстосницата кај „Рампа“ во населбата Кисела Вода. Блокирањето ќе биде како и секој ден,

Read More

Како опозиција најостро реагираме на начинот на кој претседателот на Собранието, Талат Џафери ги води седниците. Имајќи ја на памет одговорноста, Џафери и СДСМ свесно влегуваат во кршење на Избирачкиот законик со разрешувањето на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, рече пратеникот Илија Димовски. Според него, како што

Read More

ратениците на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ вчера формираа 10 пратенички групи, потег кој се толкува како подготовка и најава на опозицијата за блокирање на реформските закони преку т.н. тактика филибастеринг, која не е непознаница за македонската парламентарна демократија, пишува „Мета“. Филибастерингот (терминот доаѓа од холандскиот збор за

Read More

Се прошируваат блокадите во Валандово. Револтирани што претседателката на Советот не свикува вонредна седница за распишување референдум, освен кон Гевгелија и Скопје, иницијативата „Спас за Валандово“ го блокира и патот кон Струмица и Дојран. Се пропуштаат само итните случаи. Граѓанската иницијатива и понатаму бара да

Read More

Собранието на Република Македонија на денешната петта пленарна седница треба да ги именува замениците министри предложени од премиерот Зоран Заев. При утврдување на дневниот ред на седницата во кој што оваа предлог точка е дополнително поднесена и ставена по скратена постапка се разви процедурална расправа

Read More

Активистите од иницијативата „Спас за Валандово“ денеска со блокада на клучката Валандово – Пирава – Марвинци побараа општинските власти да закажат седница на која ќе се донесе одлука за референдумско изјаснување против рудникот Казандол. „Спас за Валандово“ инсистираше седница на Советот на Општина Валандово да се

Read More

Земјоделците утре излегуваат на протести со блокади на неколку патни правци во земјава и пред Министерството за земјоделство во Скопје. Бараат итна средба со надлежните за лично да им соопштат зошто не им се исплаќаат субвенциите. Револтираните земјоделци ќе блокираат неколку патишта околу Струмица, Битола,

Read More

Забрана за патување и блокирање на сметки за одредени македонски политичари. А се размислува и за кратење на претпристапната помош, го пренесува Дојче веле пишувањето на германскиот неделник Шпигл. Во ЕУ се разговара за забрана за патување и блокада на сметки на водечките македонски политичари. Германски

Read More

Ако продолжат блокадите, за три недели следува тотална блокада на државниот систем. На 15 мај престануваат сите надлежности на градоначалниците и советите во општините. Нови локални избори може да распише само новиот претседател на Собранието чијшто избор го блокираат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, предупредува СДСМ. „За три

Read More

Кошаркарот на Голден Стејт, Дрејмонд Грин брилираше во првиот натпревар од четвртфиналето во плејофот против Портланд и малку му беше потребно да оствари трипл-дабл. Сепак "бананата", во која се најде Ноа Вонли го одбележи натпреварот. Грин на средбата со својата енергија ги зарази соиграчите, ја распали публиката

Read More