Friday, May 29, 2020
HomePosts Tagged "обид"

Двајцата осмничени за нападот на пратеникот Зијадин Села се сомничат за Обид за убиство. Основното јавно обвинителство ја преиначи одлуката, па така осомничените татко и син, наместо за учество во топла како што се товареа претходно, ќе одговараат за Обид за убиство. За нив ќе

Read More

Група од десеттина членови на Македонското патриотско здружение „Пере Тошев“ од Прилеп синоќа во 18.05 часот се обиделе физички да се пресметаат со новинарот на Плусинфо Божидар Барлакоски. Враќајќи се од седницата на Собранието, Барлакоски, инаку и самиот прилепчанец, ја сретнал групата кај трговскиот центар „Соравија“. Сите

Read More

Турските власти соопштија дека е спречен план за убиство на заменикот претседател на Партијата на правдата и развојот (АКП) Мехди Екер. Нападот е планиран со користење на 650 килограми експлозив поставен во близина на неговата семејна гробница. Експлозивот, како што информираат властите во југоисточниот град

Read More

Трет обид за преземање на Макпетрол. Понудата повторно е одбиена поради некомплетна документација. Телма објавува дека се работи за контроверзниот израелски бизнисмен, Ури Бидер. Во базата на податоци за фирми основани во Англија од каде дојде понудата за купување на Макпетрол може да се најде

Read More

  Полицијата на Струмица поднесе кривична пријава против единаесетгодишник од с. Просениково поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“. Малолетното дете во куќа на неговиот чичко во кој е на привремена работа во Германија, влегол насилно и почнал да претура по собите,

Read More

Немил настан би се случил денес во Истанбук доколку во вистинското време не се најдел Ердоган. Еден маж сакал да се фрли од мостот Босфор, но во истиот момент со автомобилот проаѓал турскиот претседател. Телохранителите на Ердоган се обиделе да го одвратат мажот од немилата намера,

Read More