Tuesday, Oct 20, 2020
HomePosts Tagged "МОБ"

Уставниот суд вчера го укина членот 50 од Законот за просторно и урбанистичко планирање и од барок „ги спаси“, меѓу другите, Градскиот трговски центар, Универзитетската библиотека и Македонската опера и балет. На вчерашната седница мнозинството судии гласале за укинување на членот 50 од Законот за урбанизам

Read More

Игор Дурловски, директорот на Македонската опера и балет, го подигна орденот за заслуги доделен од претседателот Ѓорѓе Иванов кој е наменет за оваа македонска културна институциија. „Орденот се доделува по повод 70 години од основањето на Македонската опера и балет, а особено за успешното презентирање и

Read More

Два дена пред крвавиот упад во Собранието, Тигрите вежбале во Македонската опера и балет каде директор е Игор Дурловски. Дурловски во моментот на упадот беше и еден од оргнизаторите на протестот. Некаде околу 14 часот, 15 прпадници на специјалната единица Тигри вежбала во МОБ. На

Read More

Вчера тензично било и во Македонската опера и балет каде директорот Дурловски се судрил со еден балетан поради започнатите инциденти уметниците се плашеле да ја одиграат претставата мислејќи дека може да бидат нападнати. На оваа непријатна ситуација во МОБ, во ходниците на театарот и претходел вербален

Read More

Уставниот суд на денешната седница донесе привремена мерка, односно стопирање на идејата на Владата, ГТЦ, Македонската опера и балет и Универзитетската библиотека да се облечат во барок, пишува „Фокус“. Ваквата привремена мерка ќе биде на сила до донесување на конечна одлука на Уставниот суд, кој

Read More

Министерството за култура ги демантира информациите кои се однесуваат за наводна барокна промена на постоечките фасади на националните установи Македонска опера и балет и Националната и Универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ во Скопје. „Напоменуваме и ја информираме македонската јавност дека станува збор за национални установи

Read More

Утре завршуваат Мајските оперски вечери, а по тој повод во Македонската опера и балет со почеток од 20 часот ќе биде изведена оперската претстава „Аида“ од Џузепе Верди. Приказна за забранетата љубов меѓу еден генерал и една робинка во Стариот Египет. Најгранадиозната од сите опери, Аида,

Read More

  Македонската опера и балет вечерва ќе ја изведе популарната опера „Набуко“ на Џузeпе Верди на која ќе настапи домашна солистичка екипа и еден гостин, претставата ќе започне во 20 часот. Главните улоги ќе ги толкуваат: Ристе Велков, насловната улога, Павлина Новакова-Георгиев, улогата на Абигаила, Никола Стојчевски

Read More

Под мотото „Современа и квалитетна терапија до подолг и поквалитетен живот“. Македонската асоцијација за Крон и Улцерозен колитис за прв пат во Македонија ја одбележува Светската недела на Крон-овата болест и Улцерозен колитис. Еднонеделната програма ќе биде исполнета со посети на здравствени установи и предавања од реномирани гастроентерохепатолози, абдоминален

Read More