Wednesday, Feb 26, 2020
Home2016September (Page 5)

Извештаите за бомбардирање на хуманитарниот конвој во близина на сирискиот град Алепо „предизвикаа гнев“ кај САД, соопшти Стејт департментот, додавајќи дека Вашингтон ќе ја преиспита идната соработка со Русија. Засега нема информации дали нападот е одмазда за убиството на 62 сириски војници во воздушен напад

Read More

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо со локален слаб дожд кој особено ќе биде застапен во западните делови на земјава. Преку денот ќе дува умерен, долж Повардарието засилен ветер од северозападен правец кој наместа ќе надминува над 50 км/ч. Утринската температура ќе се движи

Read More

Голем пожар на островот Лезбос кој го зафати и бегалскиот камп Морија предизвика масовна паника и околу 4000 мигранти побегнале, што за да се спасат, што за да искористат можност да го продолжат транзитот кон ЕУ државите, па токму затоа полицијата се сомнева дека пожарот

Read More

ЕУЛЕКС вчера понуди награда од 82.000 евра за информација која би довела до убиецот на нивниот царинарник Аудриус Шеневичиус, убиен од заседа на денешен ден пред три години. Претставници на ЕУЛЕКС вчера побараа помош од локалната заедница за расветлување на убиството на Шеневичиус во северниот дел

Read More

Владата го усвои предлог буџетот за 2017 година. 45 минути пред полноќ министерот за финансии Кирил Миновски ги соопшти деталите. Се очекува економски раст од 3 %. Владата догодина ќе го троши најтешкиот буџет во историјата од 3.3 милијарди евра. Претходно денеска беше усвоен и

Read More

До сега не е познато дали има повредени во сообраќајната несреќа која се случила пред 16.40 часотна на регионалниот пат Кавадарци - Прилеп пред тунелот, во близина на селото Фариш. Сообраќајната полиција поради несреќата забрани да сообраќаат камиони, а наизменично се дозволува сообраќај само

Read More

Популарната пејачка неколку месеци вредно работи на новите песни, а додека не биде објавен нејзиниот нов албум, Пинк ги здружи силите со прославениот американски кантри музичар, Кени Чесни, со кој сними романтичен дует. Нумерата ќе се најде на новиот албум на Кени под назив „Cosmic

Read More

Фиорентина, Милан и Аталанта се екипите за кои денес се зборува во Италија. Според последните шпекулации, Хрватот Милан Бадељ би требало во јануари да премине во редовите на Милан. Како што пренесуваат италијанските медиуми, Бадељ би можел да направи трансфер во Милан од редовите на

Read More

Тркачи облечени во костими на горили трчале на улиците по Лондон за да соберат пари за добротворни цели. „Во големата трка на горили“, тринаесетата ваква трка во која натпреварувачите поминиваат околу осум километри во британската престолнина, учествувале околу 500 лица. Парите кои ќе бидат

Read More

Американската пејачка Лејди Гага би требало да настапи на полувремето на 51 „Супербоул“ кој се одржува наредната година во Хјустон, Тексас на стадионот НРГ 17 февруари. Нејзиниот настап на популарниот спортски настап ќе се одржи после една година откако ја отпеа химната на САД на

Read More