Monday, Feb 24, 2020
Home2016September (Page 3)

Барса ослабена ќе го пречека Атлетико Мадрид. Самуел Умтити денес заработи повреда на медијалните лигаменти и ќе мора да паузира, но не е познато колку долго. Иако не е во прашање потешка повреда, Умтити сигурно го пропушта дербито со Атлетико, а прашање е дали ќе

Read More

Американската актерка Анџелина Џоли поднела барање за развод од својот долгогодишен партнер Бред Пит. Како што пренесуваат странските медиуми, причина за тоа било кавга околу децата. Џоли вчера ги однела докуметите на суд и како причина навела дека меѓу нив постојат разлики кои не можат

Read More

Суперѕвездата Мараја Кери најави дека ќе прекине со својата редовна шоу-програма во Лас Вегас и открива дека во мај следната година последен пат ќе им го поклони ова шоу на својата верна публика од тој американски град. Како што пренесуваат американските медиуми, на пејачката Лас

Read More

Специјалното јавно обвинителство ќе достави жалба до Врховниот суд по вчерашната одлука на Апелацискиот суд да не го прифати барањето на СЈО за продолжување на притворот на градоначалникот на Битола, Владимир Талески и наместо тоа да му определи мерки за претпазливост – да се јавува

Read More

Привремената комисија за следење на медиумското преставување на денешната седница реши да не поднесе предлози за прекршочни пријави против радиодифузерите до Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми. Според општиот заклучок на Привремената комисија, се оценува дека информативните изданија на радиодифузерите биле главно неутрални, а медиумите се

Read More

Европската унија доделила пет милиони евра минатата година преку разни грантови, а најмногу преку Инструментот за претпристапна помош (ИПА) за поддршка на слободата на изразувањето, медиумите, истражувачкото новинарство и други слични проекти во Република Македонија, јави дописникот на МИА од Брисел. Ова може да се види

Read More

Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени според Рихтеровата скала денеска во 13:20 часот е регистриран во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентарот на земјотресот е во источниот дел на скопското епицентрално подрачје и е почувствуван со интензитет од 3 степени

Read More

Откако вчера Апелациониот суд ја укина мерката куќен притвор за градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески, Специјалното јавно обвинителство најави дека ќе поднесе жалба. Апелациониот суд вчера ја уважи жалбата на одбраната на Талески и не му го продолжи куќниот притвор. Во одлуката беше наведено дека мерката

Read More

На 20.09.2016 година околу 01:20 часот во село Градец во помошната просторија од куќата, додека Ш.Б.(71) и неговата сопруга А.Б.(69) спиеле, влегле четири непознати маскирани лица кои им ги врзале рацете и устата и извршиле кражба. Откако извршиле претурање и пребарување во просториите од куќата, од

Read More

Француската полиција упаси осум лица од блиското опкружување на терористот, кој вечерта на 14 јули во Ница со камион влета во толпата луѓе, усмртувајќи 86 лица, јави дописникот на МИА од Париз. - Апсењата се извршени во текот на ноќта и тие се повразни со сторителот

Read More