Monday, Sep 14, 2020
Home2016February

Обединетата косовска опозиција има намера да побара мислење од Уставниот суд за кворумот при изборот на Хашим Тачи за претседател на Косово, што се одржа во петокот во Парламентот, пишува денеска приштинскиот весник „Коха диторе“. Лидерот на опозициското радикално движење Самоопределување, Висар Имери, изјавил дека

Read More

Државната изборна комисија започнува со посеризна вкрстена проверка на базите на податоците од десетина државни институции за проверка на гласачите во избирачкиот список кои имаат право на глас и дали има нерегуларности како што досега се тврдеше и како тие дошле во евиденцијата. Процесот ќе се

Read More

Неколку стотици граѓани, со тоалетна хартија го обвија Уставниот суд. Со паролите „Нема правда, нема мир“ скандираа „Оставки“. Демонстрантите бараат оставки од петте уставните судии кои ја изгласаа иницијативата со која се разгледува можноста за зголемување на ингеренциите на претседателот со кои ќе може да

Read More

Еден полицаец е повреден во тензиите со мигрантите на македонско- грчката граница. Полицаецот се стекнал со повреди од како 5000 мигранти се обиделе насилно да влезат на територијата на Македонија. Мигрантите фрлале со камења и цврсти предмети кон полицијата при што ја пробиле капијата на

Read More

Ситуацијата на македонско- грчката граница е мирна по тензиите кои настанаа од како македонската полиција фрли солзавец на мигрантите кои се обидоа да ја урнат оградата на и да влезат на територијата на Република Македонија. Стела Нану од УНХЦР Грција  вели дека ова утро имало тензии

Read More

На простор од 500.000 м2 во општина Ѓорче Петров, веднаш наспроти Порта Влае и новиот кружен тек ќе се гради првата ЕКО населба во Скопје. Следејќи го модерниот начин на живот во големите градови, кога сите сакаме да заминеме во помирните делови на градот и да

Read More

Слаџана Станковиќ, службеничката од српската амбасада која беше киднапирана во Либија, а потоа и убиена во воздушните напади на американски воени авиони, три години претходно пишувала писма до министерството за надворешни работи на Србија во кои буквално молела да биде вратена во својата земја. Српски

Read More

Група од пеесетина српски активисти одржаат мировна трка со тоа што симболично „бегаа“ од тенкови кои ги следеа низ улиците на Белград за да укажат на хорорите на војната. Со маршот треба да се подигне свеста и јавноста да се солидаризира со бегалците кои доаѓаат

Read More

Општина Неготино отвора нова индустриска зона со површина од 33 хектари. Во зоната планирано е да се формираат околу 30 парцели, а нивната големина ќе зависи од интересот на инвеститорите. Новата индустриска зона се наоѓа веднаш до постоечката во местото Црвени брегови.Општината работи на формирање

Read More

Водителот Сикрест поучен од минатото кога Саша Борен Коен ја изведе една од најнезаборавните местенки на црвениот тепих истурајќи му пепел, овој пат реши да не ризикува и одби да му земе изјава. Коен се приближуваше кон новинарските екипи со својата сопруга Исла Фишер но,

Read More