Friday, May 29, 2020
HomePosts Tagged "уапси"

Полицијата во Москва вчера уапси 9 годишно дете поради рецитирање поезија. Апсењето цело време го снимала мајката на момчето, а по објавување на видеото, на социјалните мрежи се појавија низа реакции за постапките на полицајците. https://youtu.be/TTLgbi0rCqk Претседателката на Комисијата за заштита на семејството и децата при Јавната

Read More

Српската полиција спроведе голема акција против организиран криминал „Цунами“ во која 66 лица се приведени, додека за 12 се трага, а запленети се 5,7 килограми дрога, изјави српскиот синистер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. За приведените 66 лица се очекува одредување притвор, бидејќи постојат доволно

Read More

Турската полиција вчера, во опсежна акција, уапсила 28 лица во неколку градови во земјата, обвинети за поврзаност со имамот во егзил, Фатулах Ѓулен, кој му е противник на претседателот Реџеп Таип Ердоган, јавуваат турските медиуми. Според информациите, рации биле изведени во Истанбул и во неколу градови

Read More

Властите на Иран уапсиле осум девојки поради нивното „неисламско“ фотографирање за социјалната мрежа Инстаграм. Ова е резултат на спроведената акција наречена „Spider2" која се одвивала во изминативе 2 години, чија таргет цел биле жените и девојките кои ја покажувае својата коса додека позирале за социјалните

Read More

Во Прешево уапсен е бегалец, бидејќи кај него е пронајден пасош идентичен со оној на терористот кој го изврши нападот во Париз. На пасошот стои истото име како неговото, но со друга фотографија. Српските власти се сомневаат дека пасошите се фалсификувани и додаваат дека се

Read More

Турските власти уапсија четири лица осомничени за криумчарење на луѓе преку Медитеранот, поточно за бродоломот кој се случи во средата, во кој загинаа 12 Сиријци во два чамци, а меѓу нив беше и тригодишното дете Ајлан Курди. Фотографијата со детето, за кое се претпоставува дека е

Read More

Косовската полиција објави дека притворила тројца цивили кои се под сомнеж дека се вмешани во кривично дело за кои не е појаснета неговата суштина, но, извори од полицијата тврдат дека се работи за осомничени терористи. Потпаролот на косовската полиција Баки Келани изјави дека три лица се

Read More