Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "црква"

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во Грција, „Ортодоксија“ и „Ромфеа“ ја пренесуваат веста за дописот испратен од МПЦ-ОА до БПЦ, а објавен

Read More

Викендов, поточно периодот од сабота 13 часот до недела 08 часот, во Струга, на улица Маршал Тито била ограбена црквата Св. Жени Мироносци. Тогаш, непознат сторител одзел илјада денари, информираше Министерството за внатрешни работи. - Имено, сторител со употреба на хебла ја оштетил и насилно ја

Read More

Во црквата на грчкиот остров Хиос за Велигден се случи вистинско шоу! Полна црква верници кои со нетрпение го чекат свештеникот. Свештеникот со скок излета од олтарот и почнува да го објавува воскреснувањето на Христос со фрлањето на ловорови лисја кон верниците. Видео стана невиден хит во

Read More

Околу 500 германци верници ги зафатило паника и започнале да бегаат од црквата Св. Томас Мор во Есен, Германија откако влегол човек со арапско потекло кој влегол и според сведоштвата чудно се однесувал. Тој почнал да оди наоколу, поради шти верниците почнале да бегаат. Во еден момент

Read More

Папата Франциск замоли за прошка поради „гревовите и грешките на Црквата и на нејзините членови“ за време на геноцидот во Руанда во 1994 година. Тој на претседателот на Руанда, Пол Кагаме, му рече дека се надева дека неговото извинување ќе ѝ помогне на земјата да

Read More

Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) донесе одлука да формира солидарен фонд, во кој со свои финансии ќе учествува свештенството на Црквата, храмовите, манастирите и епархиските центри. Овие средства ќе бидат соодветно распределени на настраданите во поплавите. Одлуката е донесена на денешниот координативен состанок што

Read More

Обезбедувањето на високите партиски функционери од ВМРО-ДПМНЕ на денешната Семакедонска средба во Трново, Битолско, отстрани од народниот собир лице кое викаше „Вратете ги парите!“ - објавува порталот Сакам да кажам. Додека траеја поздравните говори, еден маж помина зад ложата со столови каде седеа високите партиски

Read More

Нова драма ја потресе Франција. Двајца мажи вооружени со ножеви држеа заложници во црква во Сент Етјен на северот од Франција. Тие се се убиени од полицијата, откако зедоа заложници во црква во Сент Етјен, во близина на Руен утрово оклу 10 часот. Тие му

Read More

Н.Д.Ч.(39) од Битола на 18.мај околу 9.20 часот, во битолската полиција пријавил дека во временскиот период од 11 до 18 мај непознат сторител извршил кражба од црквата „Св.Наум" која се наоѓа на ул.„Христо Христов". Крадецот украл антимис со свети мошти од непроценлива вредност. Полицијата ги презема

Read More

На новите фотографии се гледаат капки роса на лицето на „Пресвета Богородица“, кои и покрај тоа што неколкупати биле отстранувани со памук, тие во текот на целиот ден повторно се појавуваат. Првичните анализи, што ги направиле теолози на МПЦ на иконата на „Пресвета Богородица“ во

Read More