Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "разговори"

Српскиот претседател, Томислав Николиќ и премиерот на Србија, Александар Вучиќ по средбата со лидерите на РС во Белград, соопштија дека нема да го поддржат спорниот референдум, но и дека нема да интервенираат во обид да го спречат. На состанокот присуствуваа и претседателот и премиерот на РС,

Read More

ВМРО ДПМНЕ ги прифаќа предлозите на СДСМ - пред малку изјави лидерот на владејачката партија, кој за кусо излезе од средбата на четирите партии која се уште е во тек во Клубот на пратениците. Предлогот на СДСМ за главен уредник на информативната програма на МРТВ

Read More

Добрососедството во фокусот на разговорите на министрите за надворешни рбаоти на Грција и Макеоднија, Никос Коѕиас и Никола Попоски. Спорот за името меѓу двете земји не бил дел од разговорот. За проблемот со името, Попоски рече дека треба да се работи на создавање рамка што

Read More

Шефот на парламентарната група Демократска партија на Косово, Адем Грабовци, потврди дека поднел оставка на таа позиција, а радикалното опозициско движење Самоопределување вели дека тоа не е доволно и бара итно апсење на претседателот Хашим Тачи и претседателот на парламентот Кадри Весељи. Грабовци објасни дека оставката

Read More

И денеска на средбата во Пржино не е постигнат никаков договор. И по сите дипломатски напори кои се засилија со доаѓањето на Викторија Нуланд, договор се уште нема. Во денешните разговори учествуваа заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, Никола Тодоров од ВМРО ДПМНЕ, Артан Груби

Read More

Советот на НАТО и Русија ќе се одржи точно по пауза од две години кога Русија изврши припојување на Крим како и поддршка на повеќе источни региони во Украина кои бараат автономија. Обновувањето на разговорите меѓу на НАТО и Русија, според генералниот секретар Јанс Столтенберг, треба

Read More

СДСМ преку ноќ, повторно, го промени ставот. Сега, Тие немаат никаков проблем околу Избирачкиот список, а ја прифатија и Методологијата за негово прочистување, следејќи го примерот на останатите три партии пред нив. Иако изгледа дека СДСМ вразумиле во преговорите, тоа не е така. Сега, преговарачите

Read More

И синоќешната лидерска средба заврши без договор. Лидерите на четирите најголеми партии на синоќешната средба со меѓународните олеснувачи договорија преговорите да продолжат во текот на денешниот ден на билатерално ниво. Белгискиот преговарач Петер Ванхауте најпрво ќе има одделни средби со секоја партија, па потоа ќе има

Read More