Wednesday, Feb 26, 2020
HomePosts Tagged "мандат" (Page 3)

Блокада од страна на ВМРО-ДПМНЕ за да не се конституира Собранието на Република Македонија, како и одбивањето на Ѓорге Иванов да го даде мандатот за состав на Влада на партиите кои имаат парламентарно мнозинство, доведе до тоа да имаме тотален институционален хаос и колапс

Read More

„Граѓаните и целата домашна јавност, како и меѓународната заедница отворено и јасно се запознаени со Програмата на новата реформска Влада која ја гарантира унитарноста на Македонија, работа според Уставот и евро-атлантски интеграции, стои во утринското соопштение од СДСМ. „Парламентарното мнозинство е подготвено да ја реафирмира

Read More

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска го повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со коалициските партнери, да обезбеди гаранции за зајакнување на унитарноста на државата, а во однос на давањето на мандатот за составување нова влада „ќе постапи во согласност со Уставот и со

Read More

Уставниот суд денеска одлучи да не поведе постапка по двете иницијативи со кои се оспорува членот 35 став од Законот за локална самоуправа, како и членот 16 став 1 од изборниот законик, кој се однесува на рокот на одржување на локалните избори, а тоа е

Read More

Неизвесни се платите на вработените во образованието, јавниот превоз ќе сопре, противпожарната исто, градежни дозволи нема да може да се издаваат а ниту да се вршат венчавки. ЗЕЛС предупредува дека ако не се продолжи мандатот на градоначалниците и советниците после 15 мај ќе ја блокираат

Read More

Ако СДСМ формира влада за една недела, тогаш учениците нема да полагаат екстерно тестирање во јуни, a брзината на формирање влада зависи од тоа кога претседателот Ѓорге Иванов ќе му го додели мандатот на парламентарното мнозинство, ако воопшто го даде. Се уште има дилеми од

Read More

Амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние го повика денеска претседателот Ѓорге Иванов да се однесува одговорно во однос на мандатот за формирање на новата влада, јавува „Алсат-м“. На Денот на Европа, Тимоние го истакна големиот интерес на Франција, Македонија да се врати на својот

Read More

Новиот собраниски спикер Талат Џафери засега нема намера да закажува нова собраниска седница бидејќи за такво нешто нема потреба, туку се чека да се завршат процедурите за доделување на мандатот од страна на претседателот Иванов на претставник на парламентарното мнозинство. „Во моментов, нема услови за свикување

Read More

Одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието излезе утринава во „Службен весник“. Во Одлуката пишува дека стапува во сила на денот на донесувањето, а тоа е 2 мај, па има дилеми дали од тој датум тече рокот од десет дена за претседателот

Read More

За шест дена и истекува четиригодишниот мандатот на скопската јавна обвинителка Гордана Гешкоска, која на оваа позиција беше избрана на 15 мај 2013 година. Според неофицијални информации, Гешкоска нема да конкурира за повторен мандат, туку ќе се врати на старата позиција, заменик на актуелниот републички

Read More