Tuesday, Sep 29, 2020
HomePosts Tagged "мандат" (Page 7)

Новата партија Народно единство, формирана од 25 одметнати пратеници на владејачката коалиција на Сириза, ќе го добие мандатот за формирање нова влада од грчкиот претседател Прокопис Павлопуло, пишува весникот Kathimerini. Макфакс пренесува дека челникот на новата крајно левичарска партија, Панајотис Лафазанис, еден од тврдите бунтовници од

Read More

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му додели на премиерот Ахмет Давутоглу мандат за состав на влада, објавија турските медиуми. Со ова започнува 45-дневниот рок во кој треба да биде формиран владиниот кабинет. Доколку во овој рок не биде составена влада, шефот на државата ќе донесе

Read More