Wednesday, Feb 26, 2020
HomePosts Tagged "мандат" (Page 2)

Миленко Неделковски, изреволтиран што Претседателот Иванов за кој го сметал одамна за Соросоид му го предаде мандатот за состав на Влада на Зоран Заев на својот фБ профил напиша дека сега има основана причина да се искрши канцеларијата на Иванов на „Рекорд“. Тој исто така

Read More

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја поздрави одлуката на претседателот Ѓорѓи Иванов да му го додели мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Тоа е чекор во вистинска насока, порача Столтенберг. Тој повика на соработка, конструктивност и брзо формирање влада која ќе

Read More

Високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, и еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, денеска ја поздравија одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да го ревидира својот став и да го додели мандатот за составување нова влада. „Ја поздравуваме одлуката на претседателот

Read More

„Мандатот го добив и очекувам многу наскоро да ја составам новата влада. Како мандатар и иден премиер, се обврзувам дека новата влада ќе гради граѓанска, унитарна и европска Македонија. Сите сили ќе ги насочиме кон тоа да изградиме праведна и правна држава“, рече лидерот на

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов денеска денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопштија од кабинетот на претседателот. По одржувањето на предвремените парламентарни избори, на 11 декември, ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеник, но не успеаја да договори владина

Read More

Мандатот на советниците во општините е истечен на 24 март 2017 година, а на градоначалниците може да трае до 31 декември 2017 година, јавува „А1он“. Вакво појаснување даде денеска преку соопштение Државниот инспекторат за локална самоуправа повикувајќи се на член 35 и член 49 од Законот

Read More

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска Матс Стафансон, кој му го честиташе изборот на функцијата претседател на Собранието и изрази искрени очекувања дека политичкиот и законодавниот процес во државата набрзо ќе се вратат на вообичаените

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов итно да го додели мандатот за состав на нова влада зашто од денеска се доведуваат во прашање и егзистенциите на вработените во општинските администрации, сервисите за граѓаните, услугите,

Read More

СДСМ ги финишира гаранциите кои најави дека ќе му ги достави на претседателот Иванов за тој да биде уверен дека ако го даде мандатот за нова влада на Зоран Заев нема да се задира во унитарноста, нема да се менува Уставот и ќе се гарантира

Read More

Кабинетите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев и на претседателот Ѓорѓе Иванов, се во постојан контакт за усогласување на текстот на писмената гаранција за унитарноста на Македонија, пишува „Слободен печат“. Заев потврди дека тој е во постојан контакт со кабинетот на Иванов и дека очекува откако

Read More