Monday, Mar 27, 2023
HomePosts Tagged "гром"

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека инцидентот пред штабот на политичката партија ГРОМ, што се случи во неделата вечерта, е целосно расчистен, документиран и испратен до Основното јавно обвинителство Скопје, кое треба да даде насоки за натамошно постапување. Во врска со настанот што се случи

Read More

Берово одбележува и 20 години од големата трагедија кога за прославата на народниот собир во манастирот Голема Богородица од громови загинаа 9 лица, а дваесетина беа повредени. Свое сведоштво за настанот за телевизија Стар даде и новинарката Љубинка Клинчарска која прва ја пренела веста, а

Read More

При секое невреме се враќа митот дека мобилните телефони се ризик плус додека има бура и дека се „магнет“ за привлекување на громови поради електромагнетните зрачење. Сепак, експертите потсетуваат дека смартфоните воопшто не допринесуваат за привлекување на молњи, туку дека самите фиксни телефони поврзани со

Read More

Од удар на гром синоќа на Шар планина погина еден овчар, соопшти косовската полиција, а пренесе РТК2. Портпаролот на косовската полиција во Призрен, Хазир Бериша, изјави дека полицијата во овој град добила информација дека во средата во планината во околина на селото Куклибег, во општина Драгаш,

Read More

Откако во Москва молња удри во мобилниот телефон на едно момче, додека тоа разговарало за време на бура, руските медиуми побараа стручно мислење. - Колку што разбирам, мобилниот не е поопасен од велосипедот, скиите, или кој било друг предмет што во одреден момент луѓето го користат.

Read More

Неколку луѓе се повредени во Германија во удар на гром за време на познатиот рок-фестивал на отворено Rock am Ring, соопшти ноќта кон саботата портпаролот на полицијата. Точниот број на настрадани не е соопштен. Настапот на музичарите беше прекинат. Лошите временски услови погодија десетици илјади гости на

Read More

Во удар на гром во Париз повредени се осум деца од кои две се во потешка состојба, јавува дописникот на МИА од Париз. Громот удри во паркот Монсо, во момент кога во Париз имаше невреме. Последниве години повеќе градови превентивно ги затвораат парковите, кога е

Read More

Стевчо Јакимовски пред своите сопартијци образложи зошто неговата партија е неопходна да излезе на претстојните избори и дека мора да биде дел од пратеничките листи во предизборна коалиција со ВМРО. ГРОМ откако се одвои од СДСМ настапува остро против опозицијата, а застанува во одбрана на владините

Read More

Маж и жена во Прилеп удрени од гром. Според првичните информации околу 16 часот додека мажот и жената береле тутун на нива во селото Ново Лагово, во нив удрил гром. Мажот починал на лице место, а жената е итно пренесена во прилепската болница.

Read More

Гром удрил во близина на куќи во Штип попладнево. Се запалила сува трева во повисокиот дел на градот, кај тврдината Исарот, но жителите ја повикале противпожарната екипа. Опожарувајќи ја сувата трева, а потпомогнат од ветрот, огнот бргу се проширил на првите куќи во подножјето на

Read More