Sunday, Jul 12, 2020
HomePosts Tagged "јавност"

Со освоени 65,1% од гласовите во вториот круг, наспроти 34,9% за десничарката Марин Ле Пен, Французите го избраа независниот кандидат од центарот Емануел Макрон за Претседател на државата. 39-годишниот Макрон, поранешен министер за економија во владата на социјалистот Франсоа Оланд, е про-ЕУ и вети дека ќе

Read More

Руското министерство за внатрешни работи за нов портпарол ја назначи потполковничката Ирина Волк која ќе има задача да го промени имиџот на руската полиција во која јавноста речиси и да нема доверба, а треба и да ја подобри комуникацијата со медиумите и граѓанскиот сектор. Полицијата, правосудните

Read More

Новоизбраниот привремен премиер Емил Димитриев своето прво појавување во јавноста откако ја превзеде функцијата ќе го има на денешната верска церемонија за Богојавление Водици и ќе присуствува на фрлањето на крстот во водите на Вардар. Димитриев го продолжува популистичкиот тренд на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ која во

Read More

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници остро го осудува третманот кон новинарските екипи од страна на политичката елита оставајќи ги со часови да чекаат пред Клубот на пратеници, без притоа да им создадат соодветни услови да си ја вршат својата професионална задача, а ваквата

Read More

Премиерот Никола Груевски денес сведочеше пред Анкетната комисија за скандалот со прислушкување која беше затворена за јавноста. Според Груевски тој побарал затворена седница за да не им дозволи на опозициските пратеници да продолжат да шират омраза и да создаваат конфликти за јавноста, додека пак на

Read More

Мрежата од тајни воени тунели во Довер, на југоистокот од Англија, која во времето на Втората светска војна е ископана по наредба на британската влада за одбрана од морнарицата на нацистичка Германија, отворена е за посетители на кои им се дава увид во „првата борбена

Read More