HomeДЕНЕШНАПолитикаНовиот премиер Димитриев сефте во јавност за фрлањето на крстот

Новиот премиер Димитриев сефте во јавност за фрлањето на крстот

Новоизбраниот привремен премиер Емил Димитриев своето прво појавување во јавноста откако ја превзеде функцијата ќе го има на денешната верска церемонија за Богојавление Водици и ќе присуствува на фрлањето на крстот во водите на Вардар.

vodici krst skopjeДимитриев го продолжува популистичкиот тренд на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ која во наредниот период ќе сака да наметне атмосфера дека на политичката сцена ништо не е сменето и покрај најавениот бојкот на опозицијата.

Сепак, за поголеми политички анализи и потенцијални импликации од актулната криза ќе оставиме прростор по верските празници кои треба да ги поминеме во какво такво единство.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com