Wednesday, May 27, 2020
HomePosts Tagged "екстерно"

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека очекува новата влада да биде избрана најдоцна до задутре навечер, согласно роковите, а прва обврска да биде укинување на екстерното оценување, пренесува „А1он“. – Седницата е закажана за утре, а рокот да се избере е 48

Read More

Министерот за образование Пиштар Лутфиу им порача на парламентарните партии да побрзаат со намерата да го укинат екстерното тестирање преку законско решение во Собранието на Република Македонија за да се намали неизвесноста и тензијата кај учениците и родителите. – Парламентарните групи на ДУИ и на СДСМ, веќе го

Read More

Укинување на екстерното тестирање и поголеми плати бара мултиетничкиот синдикат за образование, кој се пожали на условите во професијата. Ново избраниот Претседател на овој синдикат Драги Јовановски вели дека по формирање на новата влада, тој ќе побара реформи во образованието. Ниту наставниот кадар не е задоволен

Read More

Екстерното оценување, наместо дополнително да се усложнува треба целосно да се укине, порача денеска на пресконференција Васко Ковачевски, пратеник од СДСМ. „По сите штетни последици кои ги нанесе на образованието со екстерното оценување ВМРО-ДПМНЕ почна да се повлекува. Со новите законски решенија ВМРО-ДПМНЕ не сака и

Read More

Во свидетелствата за учениците ќе се воведе додаток во кој што ќе се наоѓаат резултатите од екстерното тестирање, а не како што беше до сега резултатите од екстерното тестирање да се во рамките на свидетелството, изјави денеска Драган Данев, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ откако денеска во

Read More

Петар Атанасов, претседател на комисија за образование и наука денеска на прес конференција рече дека екстерото мора да биде укинато, бидејќи е изживување со професорите, учениците и родителите. Според него евалуација треба да има, но без казни за професорите. Исто така обвини дека секоја наредна

Read More

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 предмети, соопшти Државниот испитен центар. ДИЦ претходно го објави

Read More

По вчерашната жестока собраниска дебата меѓу пратениците од власта и опозицијата за екстерното тестирање на својот препознатлив начин коментираше белгискиот експерт за спроведување на договорот од пржино Питер Ванхауте. Тој на неговиот твитер профил напиша, „ајде да воведеме екстерно тестирање за владата“.

Read More

Технички проблеми, паднат систем и нелогични прашања го одбележаа стартот на екстерното тестирање на матурнатите. Во дел од училиштата, тестирањето не почна навреме, а учениците чекале повеќе од час и половина за да се покрене системот. Од Државниот испитен центар (ДИЦ) и Министерството за образование

Read More

Почнувајќи од денес па се до 29 јануари матурантите од сите средни училишта во Македонија ќе ги полагаат завршните два испити од екстерното оценува со тоа што тие го знаат само распоредот на термините на полагање, но не и предметите кои ќе им се паднат. Во

Read More