Tuesday, Mar 28, 2023
HomePosts Tagged "клима"

Германската канцеларка Ангела Меркел разговорите на самитот на Г-7 за прашањето на климатските промени ги оцени како „незадоволителни“, пренесоа светските агенции. „Имаме ситуација на „шестмина, а заедно со ЕУ и седуммина, против еден“, која значи дека се уште не е јасно дали САД ќе останат во

Read More

Трамп соопшти дека конечната одлука на САД за тоа дали ќе останат во парискиот Договор за климата, може да се очекува следната недела. Ваквото негово соопштение, како и вообичаено, напишано на Твитер, доаѓа откако претходно одби да се обврзе на останување на САД во радикалниот климатски

Read More

Невремето, следено со поројни врнежи, силен ветер и чести електрични празнења, предизвика поплави во делови од градот, на некои места со катастрофални последици, па и човечки жртви. На прв поглед сосема неочекувано, меѓутоа за ваквата појава постојат повеќе причини кои на кратко ќе ги елаборираме. Пред

Read More

Првата работа што ја правиме кога ќе седнеме во кола е уклучување клима. Тоа може многу штетно да се одрази на здравјето. Кога автомобилот го оставаме на сонце, но и на ладовина во него се собира од 400 до 800 mg бензол. Ако сте паркирани

Read More

Популарната изрека Winter is coming од серијата Game of Thrones може да стане наше секојдневие предупредува Валентина Жаркова од Нортумбрија Универзитетот бидејќи според метеролошките истражувања ни се заканува мини ледено доба со намалување на активноста на Сонцето од 2030-та година. Тоа што загрижува е дека

Read More