Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "Брегзит"

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон изјави дека Гибралтар не е на продажба, коменирајќи го ставот на ЕУ дека Шпанија ќе треба даде согласност за тоа дали секој договор меѓу Велика Британија и Унијата ќе се однесува и на оваа британска прекуморска територија на

Read More

Британската кралица Елизабета даде кралска согласност за почеток на процесот за истапување на Британија од ЕУ, со што е отворен пат премиерката Тереза Меј да започне службена постапка. Премиерката сега може да одлучи кога ќе биде активиран Член 50 од Лисабонскиот договор со што ќе

Read More

Британската економија ќе претрпи штети од одлуката за напуштање на EУ и покрај сигналите во економските податоци дека одразот нема да биде толку сериозен колку што предвидуваат некои аналитичари, изјави британската премиерка Тереза Меј на пат кон Кина, каде ќе учествува на самитот на Г-20,

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и италијанскиот премиер Матео Ренци на 22 август ќе разговараат за излегувањето на Велика Британија од Европска унија, соопшти денеска Елисејската палата. Средбата ќе се одржи на италијанскиот остров Вентотене, а целта е „подготовка за претстојните важни настани

Read More

По рефендумот од минатиот месец на кој граѓаните го поддржаа Брегзитот, Велика Британија се откажа од претседавањето со Европската Унија, што требаше да го преземе следната година. Британската премиерка Тереза Меј за оваа одлука синоќа телефонски разговорала со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, пренесоа француските

Read More

Европскептикот Борис Џонсон како најпознат член на Конзервативната партија кој постојано лобираше за Брегзит е назначен за нов министер за надворешни работи на Велика Британија од страна на новата британска премиерка Тереза Меј, Премиерката истакна дека ќе ги прифати предизвиците на излегувањето од Европската униј и

Read More

Тереза Меј успеа да ја добие партиската битка да ги предводи Конзервативците откако остана без против кандидати за позицијата. Тоа по автоматизам и носи поддршка од „Ториевците“ во парламентот и на премиерската функција ќе го наследи Дејвид Камерон кој се изрезили со распишувањето на референдумот

Read More

Независно дали одлуката Велика Британија да ја напушти Европската унија ќе се покаже катастрофална или само грпка на патот за остварување на обединета Европа, едно нешто од него веќе е сосема и вознемирувачки јасно: Брегзитот ќе ја бетонира улогата на Германија како лидер на континентот

Read More

Тоа што Велика Британија изгласа референдум со кој побара излез од ЕУ нема да значи и стопирање на процесот на евроинтеграција на земјите од Западен Балкан вклучувајќи ја и Македонија. Брисел ќе ја продолжи политиката на отворени врати иако искрено одамна тие не ги „раширил“ за

Read More

Сите резултати на анкетите и прелиминарните резултати ни близу не го најавуваа шокот кој следеше на 24-ти јуни изутрината. Ова беше своевиден пораз на Европската Унија и вредностите кои таа ги претставува и победа на десничарскиот популизам за кој по серијата терористички напади и те

Read More