Sunday, Oct 25, 2020
HomePosts Tagged "Тереза Меј"

Амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет на денешната средба на премиерот Зоран Заев му ја предал поканата од британската премиерка, Тереза Меј за самитот за Западен Балкан, што ќе се одржи во Лондон во јули следната година, а во рамките на Берлинскиот процес,

Read More

На вонредните парламентарни избори во Велика Британија, Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј освоила 42,4 отсто од гласовите, додека опозициските лабуристи добиле 40,2 отсто, јави „Би-би-си“. Според овие, неконечни резултати, ниту една партија нема да може да има мнозинство во парламентот од 650 места. Меј не

Read More

Британскиот Парламент денеска го изгласа предлогот на премиерката Тереза Меј за одржување на предвремени парламентарни избори на 8-ми јуни. По час и половина дебатирање, пратениците го поддржаа предлогот на Меј со 522 гласови „за“ и 13 „против“. Во пресрет на гласањето, Меј рече дека предвремените избори

Read More

Патролен чамец на шпанската морнарица влегол во територијалните води на Гибралтар без дозвола, соопштија британските власти. „Незаконскиот упад во територијалните води на британски Гибралтар од страна на патролниот чамец на шпанската морнарица „Инфанта Кристина“, напиша владата на Гибралтар на својот профил на Твитер и објави

Read More

Британската премиерка Тереза Меј денеска ги информираше пратставниците на Долниот дом на британскиот Парламент дека официјално е покренат членот 50 од Лисабонскиот договор и дека „Велика Британија на напушта ЕУ“. – Денеска стапи во сила демократската одлука на народот на Обединетото Кралство за излез од ЕУ,

Read More

Британската економија ќе претрпи штети од одлуката за напуштање на EУ и покрај сигналите во економските податоци дека одразот нема да биде толку сериозен колку што предвидуваат некои аналитичари, изјави британската премиерка Тереза Меј на пат кон Кина, каде ќе учествува на самитот на Г-20,

Read More

За рекордната нетo-миграција во Британија, од 327.000 лица за една година, е виновна Тереза Меј, сегашната британска премиерка, пишува „Дејли Мирор“. Лондонскиот весник кој важи за близок на лабуристите, вели дека Меј шест години беше министерка за внатрешни работи и надлежна за работата на службите за

Read More

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека Британија нема да бара излегување од Европската Унија пред крајот на 2016 година, бидејќи треба да испланира, како што наведе таа, добро организирано излегување од Унијата. „Нема да го активираме членот 50 додека нашите цели не бидат јасни, токму

Read More

По рефендумот од минатиот месец на кој граѓаните го поддржаа Брегзитот, Велика Британија се откажа од претседавањето со Европската Унија, што требаше да го преземе следната година. Британската премиерка Тереза Меј за оваа одлука синоќа телефонски разговорала со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, пренесоа француските

Read More

Актерката од еротските филмови Тереза Меј посочи дека добила голем број на честитки за нејзината нова „функција“. Таа е по игра на случајот истоименичка со новата британска премиерка Тереза Меј и тоа од Конзервативната партија. Актерката вели дека ваквата забуна само говори за фактот дека

Read More