Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "Австрија"

Австрија и Словенија можат легитимно да ги враќаат во Хрватска барателите на азил што стигнале на нивна територија преку Хрватска во екот на мигрантската криза, одлучи денеска Европскиот суд за човекови прави. Судот заклучил дека во овој случај се применува Даблинскиот договор, според кој земјата на

Read More

Во оваа загрижувачка состојба, кога лица со фантомки упаѓаат во Собрание и тепаат пратеници, уништуваат собраниски инвентар и ескалација на насилството, лидерот на ВМРО ДПМНЕ и што е уште пострашно, претседателот на државата Ѓорѓе Иванов никаде ги нема. Груевски си шета во Австрија, а настаниве

Read More

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц повика денеска за запирање на преговорите за членство на Турција во Европската унија. – По референдумот во Турција не можеме само да се вратиме на прашањата. Неопходно е да пројавиме чесност што се однесува до односите Турција-ЕУ, напиша

Read More

Министер за надворешни работи во заминување Никола Попоски денеска во Виена ќе се обрати на седница на Постојаниот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа. Како што соопшти МНР, за време на посетата предвидено е министерот Попоски да оствари билатерална средба со неговиот австриски

Read More

Силно невреме синоќа погоди делови од Австрија, а најпогодено е местото Африц, каде е прогласена вонредна состојба. Одрон го разурна местото Кра на територијата на општината Африц. Жители на Кра се евакуирани. Обилните дождови предизвикаа одрон на земјиште што го покри целото место. МИА

Read More

Полицијата во Австрија задржала деветмина мигранти од Ирак кои имале или очекувале бегалски статус, под сомнение за силување на 28-годишна државјанка на Германија во Виена, во пресрет на Нова година, се истакнува во соопштението на полицијата, пренесува „Ројтерс“. Тие ја нападнале Германката, која била во посета

Read More

Од турското министерство за надворешни работи го повикале заменик амбасадорот на Австрија во Анкара на разговор поради „недоличниот натпис“ за Турција на екран со вести на виенскиот аеродром. Турските власти го изразиле своето големо незадоволство поради пораката која што била испишана на еден од главните

Read More

Помош од 500.000 евра на Македонија за поплавите ќе додели Австрија од Фондот за елементарни непогоди во странство. Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц прецизира дека тие средства ќе бидат ставени на располагање на австрискиот и македонскиот Црвен крст. Средствата треба да да бидат

Read More

Австриската Влада донесе одлука за одземање на родната куќа на Адолф Хитлер во местото Браунау од нејзините сопственици. Прифатен е предлогот на министерот за внатрешни работи Волфганг Соботка да се одземе имотот бидејќи со постоечките сопствениците не беше возможно да се постигне договор за иднината

Read More

Долго чекавме на ваков финиш во една трка на Формула 1, а денес тоа го режираа клупските другоари, еден против друг. Денес во шампионатот Формула 1 се одржа трката за големата награда во Австрија, која долго ќе се памети по драматичниот финиш и големата борба

Read More