Friday, Jul 3, 2020
HomePosts Tagged "бразил"

Зборот Македонија потекнува од Индија. Била наречена „Маа Ки Дунија“ (Maa Ki Duniya), а потоа Римјаните ја нарекле Македонија. Ова претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов му го соопштил на индискиот амбасадор во Бразил, Аби Кумар за време на отворањето на Македонската амбасада во Бразилија. „Имав можност да

Read More

Винисијус Жуниор, еден од најголемите таленти на Бразил, е мета на Реал Мадрид. Трансфер треба да биде во вредност од околу 45 милиони евра, иако е во прашање дете од 16 години кои се уште игра за јуниори. Крилниот напаѓач кој е член на Фламенго, потврди дека

Read More

Официјалниот спикер на еден натпревар во Бразил се избрука пред публиката. За време на средбата помеѓу Санта Фе и Сантос најави едноминутно молчење. Наместо името на легендата на Сантос, спикерот најави едноминутно молчење за Рикардо Оливеира, кој беше на теренот, и ја слушаше најавата. Оливеира играше долго

Read More

Бујната старлета Рангел Карлос од Бразил, која е кандидат за Мис Бум Бум оваа година, ја шокираше јавносто со признание дека о исто време во врска со маж и жена, и како сите тројца заедо го растат и воспитуват своето дете. Рангел е во брак со

Read More

Нема бегање од бразилските полицајци. Оваа држава може да се гордее со полицајците на мотори. Побрзи од било кој криминалец, низ тесни улички и низ густ сообраќај, полицајците ловат низ градот. Видеото е компилација од бркотниците низ Бразил, а снимено е од страна на полицајците

Read More

Суспендираната бразилска претседателка Дилма Русеф, денеска во Сенатот кој одлучува за нејзината политичка судбина, демантираше дека извршила кривично дело заради кое би требало да биде сменета од функција. Русеф (68) нагласи дека процедурата за нејзино сменување е „пуч организиран од нејзините политички непријатели“. – Знам дека

Read More

Најдобриот фудбалски репрезентативец Нејмар по освојувањето на олимписката титула во Рио направи неколку мали испади. Најпрво на примањето на медалите постави трака за коса на која пишуваше „100 Исус“ по што доби прекорд од Меѓунарониот олимписки комитет за нарушување на кодексот кој забранува истакнување на

Read More

Бразил ќе загуби околу милијарда американски долари приходи, благодарение на законодавството кое Олимписките игри ги претвора во даночен рај. Coca-Cola, McDonald's, Visa и другите корпоративни спонзори на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, заради законот за даночно изземање, не плаќаат данок на парите што ќе

Read More

Триесет и првите Летни Олимписки игри започнуваат вечерва, 1:00 часот по полноќ по европско време. Земјата на кафето и самбата им кажа добредојде на 11 илјади спортисти од 206 земји и на околу половина милион туристи. За прв пат во историјата, најголемото спортско натпреварување ќе

Read More

Македонија настапува под уставно име на Олимписките Игри во Бразил. На официјалниот сајт на Рио 2016, во листата на земји учеснички, организаторот го навел уставното име на државата и покрај тоа што Македонија во Светскиот Олимписки Комитет е примена под привремената референца ФИРОМ. На ова Грчкиот

Read More