Wednesday, Sep 23, 2020
Home2017August (Page 5)

За подготовка на авторски договори, договори за дело, договори за хонорарно ангажирање, обезбедување авторизации за објавување дела, трансфер на средства на автори и носители на авторско право во странство и обратно и други услуги од авторска агенција, Македонската радио-телевизија планира да потроши 25 милиони евра

Read More

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров преку својот твитер-профил соопшти дека никој од претставниците на Европската Унија досега не побарал Македонија да стане земја дестинација за бегалци. – Имав стотини средби од 1 јуни наваму. Ниту еден, ниту еден соговорник нема побарано Македонија да стане земја

Read More

Кривичниот суд во Скопје го прогласил за виновен Е.А. поради навреда на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган на „Фејсбук“, јавува турската новинска агенција „Анадолу“. Судот го осудил Е.А., кој има македонско и турско државјанство, на парична казна од 24.600 денари (400 евра), во процесот што

Read More

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Србија, Никола Димитров и Ивица Дачиќ, денеска во Ниш ќе разговараат за можностите за унапредување на односите меѓу двете земји. Предвидено е Димитров и Дачиќ по средбата да одржат и заедничка прес-конференција. Персоналот од Амбасадата на Србија кој

Read More

Српската премиерка, Ана Брнабиќ ќе испрати покана до премиерот Зоран Заев за одржување на заедничка седница на владите на двете земји до крајот на годината во Белград. Ова, меѓу другото, го истакнал претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на денешната средба со амбасадорката на Македонија во

Read More

Велија Рамковски планира да ја обновува А1 телевизија, 51 отсто од сопствеништвото ќе даде на новинарите и борците против режимот. Велија Рамковски, сопственикот на првата приватна телевизија А1, која беше затворена, а тој и неговите најблиски соработници добија долгогодишни затворски казни, најавува дека планира повторно да

Read More

Од 1 октомври ќе се врати евтината струја, било одлучено на владина седница, а соопшти денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев. Мерката ќе чини осум милиони евра, пари кои, како што рече Заев, ќе се вратат кон граѓаните. Евтината струја ќе биде во периодот од 14

Read More

Огласот за именување нов Јавен обвинител ќе се најде на собраниската седница закажана за 4 септември. На седницата како последна точка е ставен предлогот за именување огласување на Јавен Обвинител на РМ, што Владата вчера го достави до Собранието. Во предлогот на Владата се наведува дека

Read More

Министерот за здравство, Арбен Таравари, утрово се сретна со директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство, Викторија Јовановска, со цел детално да се разгледа случајот со трите починати новороденчиња, соопштија од Министерството за здравство. На средбата, од страна на Јовановска, како и од раководителот на интензивна

Read More

Дипломатите од Амбасадата на Србија во Македонија, кои во неделата беа повлечени на консултации во Белград, претпладнево тргнале назад кон Скопје, пренесе Танјуг. Амбасадорката Душанка Дивјак Томиќ, како што најави претходно српското МНР, се враќа во Скопје на 31 август. Веднаш по пристигнуивањето се очекува таа

Read More