Wednesday, Sep 16, 2020
Home2017August (Page 2)

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на 15 септември ќе го објави четвртиот шестмесечен извештај, во кој ќе дадат отчет за сето она што го сработиле во тој период. Во моментоткако што наведува „Либертас“, обвинителите работат на подготовката на извештајот, а по овој датум обвинителите ќе се вратат

Read More
POST TAGS:

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас утре ќе престојува во еднодневна посета на Скопје, соопшти денеска официјално грчкото МНР. Коѕиас ќе има проширени разговори со неговиот колега Димитров, а потоа ќе имаат и заедничка изјава за медиумите. - Тој потоа ќе биде примен од претседателот Ѓорге

Read More

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска не сакаше да прецизира за што конкретно ќе се разговара на утрешната средба со неговиот грчки колега, Никос Коѕиас, додавајќи дека е некоректно да се каже дека ќе зборуваат само за мерките за доверба, имајќи предвид дека довербата

Read More

Бројот 30 е поцврст, позаоблен и посилен од бројот 29, колку што НАТО има членки во овој момент, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на денешната конференција наречена „Македонија кон целосно членство во НАТО“, порачувајќи дека Македонија треба што поскоро да стане членка на

Read More

Владата одлучи да се декласификацират доверливите информации и договори за доделување државна помош, склучени помеѓу Владата и странски инвеститори во Република Македонија, соопшти владината прес-служба. „Со одлуката на Владата, во согласност со Законот за класифицирани информации и во согласност со препораките на Дирекцијата за безбедност на

Read More

Владата на денешната седница одлучи на Државната изборна комисија да и ги даде на трајно користење просториите во кои во моментов е сместена. „Владата денеска донесе одлука со која деловниот простор во кој сега е сместена Државната изборна комисија се дава на трајно користење на ДИК,

Read More

„СДС спроведува тортура врз вработените во јавната и државната администрација. Владата на дело го реализира ветеното од Заев за јадење на живи луѓе“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски на која обелодени дека 600 лица вработени до Државниот секретаријат

Read More

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски денеска најави дека ќе биде поднесена е кривична пријава против поранешниот генерален секретар од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Божиновски бидејќи со вработувањето на 600 лица во Државниот секретаријат кои не оделе на работа, а земале плата, го оштетил буџетот

Read More

Владата на денешната седница го усвоила предлогот на Министерството за транспорт и врски за измени и за дополнувања на Законот за постапување со бесправно изградени објекти, со што се дава нова можност за легализација на дивоградбите, информираше министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. – Сметано

Read More

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски обвини дека поранешниот генерален секретар Кирил Божиновски со вработување на 600 лица во Државниот секретаријат кои земале плата, а не оделе на работа го оштетил буџетот на Република Македонија за 824 илјади евра, пренесува „А1он“. Како што информираше Рашковски вработените

Read More