Wednesday, Sep 23, 2020
Home2017August (Page 4)

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави дека Србија не ја променила одлуката за името под кое ја признава Македонија. По средбата со македонскиот колега Никола Димитров, Дачиќ рече дека е неопходно двете земји да се однесуваат отворено и искрено. – Нас нè боли што ја

Read More

Пожарот над Македонска Каменица кој започна од месноста Валичарско маало е ставен под контрола, но се уште активен. Според информацијата од ЦУК Делчево, првичната проценка е дека со пожарот е зафатена површина од околу 70 хектари висока борова шума. - Во гаснењето на пожарот од

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска во албанскиот град Драч ќе учествува на неформалната средба на претседателите на влади на земјите на Западен Балкан посветена на регионалната интеграција. На средбата, на која домаќин е албанскиот премиер Еди Рама, ќе бидат одржани неколку работни сесии на теми поврзани со

Read More

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Србија, Никола Димитров и Ивица Дачиќ денеска во Ниш разговараа за последните случувања на релација Белград – Скопје, по обвинувањата од српските власти за офанзивни разузнавачки активности против Србија, пиѓува „Мета“. Министрите, како што соопштија на прес-конференцијата, детално

Read More

Просечниот личен доход лани изнесувал 302 евра месечно, а најбогатите (еден процент) во Македонија имале просечен доход од околу 4.180 евра месечно, објави Министерството за финансии врз основа на податоци од Управата за јавни приходи. Од Министерство за финансии велат дека „бројките покажуваат дека Македонија е

Read More

Да се создаде фиктивен лик е тешка задача со која се соочуваат авторите на новелите, физичкиот опис на јунаците ја скротува нашата фантазија и ни дава одредена претпоставка за нивниот изглед, но што се случува кога полициските експерти за скици на лице ги превземаат работите

Read More

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан утре во албанскиот град Драч ќе присуствува на неформалниот состанок на премиерите на западнобалканската шесторка. Од Европската комисија велат дека во фокусот на состанокот ќе биде имплементирањето на обврските преземени за време на минатомесечниот самит ЕУ – Западен

Read More

Жителите на САД на 21 август имаа можност да бидат сведоци на соларна еклипса која за жал беше видлива само  од Американскиот континент, но оние што трагаат по добра фотографија знат како да ги искористат оние 10 минути колку што траеше помрачувањето за да направат

Read More

Брисел бил изненаден од дипломатскиот спор меѓу Србија и Македонија, но е задоволен што раководствата на двете држави овозможиле да се дојде до решение преку дијалог на дипломатско ниво без ескалации, вели известувачот за Србија во Европскиот парламент и шеф надворешнополитичкиот совет на ЕП, Дејвид

Read More

По враќање од годишните одмори, пратениците на 4 септември, на 12-та седница, меѓу другото ќе расправаат за предлогот на Владата за објавување оглас за јавен обвинител, а веќе на наредната 13-та седница, на дневен ред се интерпелациите за дел од владините министри, пишува „МКД“. На дневен

Read More