Wednesday, Sep 23, 2020
Home2017August (Page 3)

Работиме на подготовка на буџетот за 2018 година и ги прецизираме макроекономските проекции, изјави министерот за финансии, Драган Тевдовски, во интервју за телевизија „Сител“. Тој додаде дека за следната година може да се очекува повисок економски пораст од годинава. Најави дека и следната година ќе се

Read More

Декларацијата за демократизација на ВМРО-ДПМНЕ, составена од осум столба беше презентирана денеска. Според реформаторот Александар Михајлоски, столбовите од Декларацијата „Европско ВМРО-ДПМНЕ за европска Македонија“ ќе ги носат промените во Република Македонија, пренесе Макфакс. „Ова е нашата визија какво ќе биде реформираното ВМРО-ДПМНЕ. Убедени сме дека реформирано со

Read More

На денешната седница Советот на јавни обвинители за вршител на должноста државен јавен обвинител ја избрал Лилјана Спасоска, која ќе го менува разрешениот Марко Зврлевски до изборот на нов јавен обвинител на Република Македонија. Спасоска и според годишниот распоред на Јавното обвинителство, беше назначена за заменичка

Read More

Досегашниот претседател на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, денеска изјави дека се повлекува од оваа функција од лични и од семејни причини, без да образложи повеќе детали за ваквата одлука. Тој додаде дека неговата оставка од функцијата претседател на Советот нема никаква поврзаност со другите

Read More

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапки за три приговори против Генералниот секретаријат при Владата и Агенцијата за вработување на Град Скопје за поведување дисциплински постапки, суспензија и отказ по распишување на локалните избори. Комисијата во трите

Read More

Силна експлозија одекнала во Кабул кај американската амбасада. Според локалните власти, четири лица загинале, а најмалку деветмина се повредени. Експлозијата се случила на централниот плоштад Масуд, каде што се наоѓаат бројни амбасади и на други западни земји. Авганистанската полиција соопштила дека мета на нападот најверојатно била

Read More

Балканот е еден од четирите приоритети на надворешната политика на Европската Унија, изјави синоќа високата претставничка за надворешна и за безбедноста политика на ЕУ, Федерика Могерини, на отворањето на конференцијата со амбасадорите на Унијата во Брисел, истакнувајќи дека „како што добро знаат, ЕУ (на Балканот)

Read More

Горан Грујовски кој точно еден месец е во бегство и за кого е издадена меѓународна потерница имал уште еден идентитет – Владимир Варелов, објави ТВ 21, повикувајќи се на извори во Министерството за внатрешни работи. Истите извори од полицијата за телевизијата велат дека и Интерпол е

Read More

Дипломатскиот проблем меѓу Македонија и Србија се појави и беше решен така брзо што немаше потреба од вклучување на Европската унија, изјави еврокомесарот за соседска политика и проширување на ЕУ Јоханес Хан на денешната прес-конферфенција во Драч. – Секако дека би сакал да се запознаам подобро

Read More

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан денеска од албанскиот град Драч ја поздрави соработката меѓу земјите од Западен Балкан и порача дека очекува конкретизирање на активностите за реализација на Акцискиот план од Трст за олеснување на економската соработка меѓу државите. – Сега клучен приоритет

Read More