Friday, Jul 31, 2020
HomePosts Tagged "Талат Џафери" (Page 6)

„Уценетиот криминалец Зоран Заев го газеше македонскиот Устав и ги прогласуваше македонските граѓани за терористи за да обезбеди поддршка и за да го внесе знамето на Република Албанија во кабинетот кој треба да му припадне на претседателот на Собранието“, се вели во редовното утринско соопштение

Read More

Партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) остро реагира на поставувањето знаме на друга држава во кабинетот на претседателот на Собранието. Собранието е симбол за парламентарната демократија на Република Македонија како држава, а функцијата претседател на Собранието е втора највисока функција по значење, соопшти ДОМ. „Знамето е

Read More

На официјалната интернет страница на Собранието ( www.sobranie.mk ) предмалку е објавена фотографија од средбата меѓу претседателот, Талат Џафери, и амбасадорот на ЕУ во Македонија, Семуел Жбогар, пишува „Нова ТВ“ Од сајтот е отстранета сликата на претходниот спикер, Трајко Вељаноски, а ставена е од неговиот наследник

Read More

Шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, амбасадорот Самуел Жбогар, денеска во Собранието прв се сретна со новоизбраниот претседател на законодавниот дом, Талат Џафери, кому ја посочил подготвеноста на ЕУ за соработка со него и со парламентот. Во изјава за „Мета“, по завршувањето на средбата,

Read More

Кабинетот на претседателот на Собранието на Република Македонија соопшти дека „новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери, денеска својот работен ден го започна во претседателскиот кабинет“. - Toj заедно со членовите на својот кабинет и со собраниските служби работи на сите оние формално-административни работи, кои мора да

Read More

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, денеска преку Архивата на Парламентот испратил барање до генералниот секретар на Собранието да му се овозможат услови да почне да ја врши својата функција претседател на Собранието, јавува „Плус инфо“. Џафери денеска работи од својата пратеничка канцеларија и очекува поранешиот

Read More

Техничкиот премиер и пратеник Емил Димитриев, заедно со неговиот лидер Никола Груевски и уште неколку пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата пристигнаа во Собранието. Како што јавува „А1он“, никој не дава објаснување што пратениците прават во Собранието, со оглед на тоа што нема закажано пленарна седница. Во Собранието

Read More

Министерката за локална самоуправа Ширет Елези смета дека новиот собраниски спикер Талат Џафери треба што побрзо да ги распише локалните избори бидејќи на 15 мај истекува мандатот на градоначалниците и советите на општините. - Изгласан е нов претседател на Собранието Талат Џафери и јас му честитам.

Read More

Игра на нерви помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и  новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери се води овие денови. Вчера Џафери официјално влезе во Собранието на Република Македонија и ги виде штетите од целосното демолирање кое го направија гневните демонстранти притоа тепајќи новинари и пратеници. Денес

Read More

Новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери во интервју за ХРТ посочи дека е легално избран и дека ситуацијата која следеше не мора да се окарактиризира како вонредна, туку за политичките проблеми да се најдат политички решенија. – Доколку претседателот Иванов во рок од десет дена не

Read More