Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "Талат Џафери" (Page 7)

Талат Џафери во интервју за Хрватската радиот телевизија кажа дека тој е легален и легитимен претседател на македонскиот парламент имајќи во предвид дека таквата одлука е донесена од мнозинството пратеници на 27. април, изјави Талат Џафери за ХРТ. Тој смета дека ситуацијата во Македонија не би

Read More

Зоран Заев лидерот на СДСМ и Талат Џафери новиот претседател на Собранието на Република Македонија по средбата со заменик секретарот на Стејт Департментот на „раат“ седнаа на кафе на улица Македонија задоволни од добиените пораки со кои им се дава легитимитет. Се чека уште Хојт Ји

Read More

Талат Џафери успеа да влезе во македонското Собрание како негов нов претседател, но во просториите сеуште се бележат траги од демолирањето и нападот кој го извршија група на гневни насилници. Видео: tv21.mk

Read More

Владата на Република Македонија не одржала седница ниту донела заеднички заклучок дали ќе биде признает или не новиот собраниски спикер Талат Џафери кој во четвртокот беше изгласен од новото парламентарно мнозинство. Без оглед што премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев одржа прес на кој го

Read More

Поранешниот претседател на Уставен суд, Трендафил Ивановски, за Алсат М изјави дека Талат Џафери, на позицијата претседател на Собранието е избран согласно Уставот, законите и деловникот за работата на Собранието. Ивановски очекува новиот претседател да продолжи со собраниската седница, да се формираат собраниските комисии  и да се стави

Read More

Претставникот на американскиот Стејт Департмент Брајан Хојт Ји ги заврши средбите со лидерите на албанските партии, а потоа изјава даде лидерот на ДУИ Али Ахмети. Тој се заблагодари за поддршката што ја даваат САД за именувањето на Талат Џафери за спикер на парлaментот и зa неговото признавање.

Read More

Собранието на Република Македонија има нов претседател на Парламентот, избран согласно Деловникот, законите и Уставот, од парламентарното мнозинство, реагираат од СДСМ откако поранешниот спикер Вељаноски искажа намера да закаже седница. Режимот заврши. Демократските процеси ќе продожат со формирање нова Влада на граѓаните на Република Македонија. Тоа

Read More

Талат Џафери кој беше избран за собраниски спикер, веднаш беше признат од меѓународната заедница. И покрај тоа што ВМРО ДПМНЕ и поранешниот спикер Вељаноски не го признаваат, Џафери обезбеди легитимност не само преку волјата на парламентарното мнозинство, туку и со меѓународното признавање на демократскиот избор

Read More

Трајко Вељаноски се огласи по скандалозните настани во Собранието и тоа секако на Тв Сител. Поранешниот претседател на Собранието изјави дека МВР е задолжено за обезбедувањето и најверојатно имало пропусти, па затоа имало такви инциденти. „Тој ден пречуствував дека ќе се случат овие работи. Зоран Заев

Read More

Јас не сум среќен поради изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието но, него го избраа мнозинството пратениците од македонското Собрание а не јас или вие. Исто како што мнозинството пратеници го избраа за Министер за одбрана. И колку тоа да не ни се

Read More