Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "Талат Џафери" (Page 4)

Во понеделник претседателот на Собранието Талат Џафери закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии за локалните избори, јавува „МКД“. Ако шефовите на пратеничките партии се договорат околу датумот за локалните избори, истиот ден можно ќе биде и одржување на собраниска седница за измени на

Read More

Датумот за локалните избори и измените на Изборниот законик може да бидат први на агендата на Собранието доколку на лидерска средба или претставниците на парламентарните парти постигнат консензус за тоа. Со ова Талат Џафери и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја потврдија информацијата дека партиите

Read More

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе се сретне со амбасадорите од земјите членки на Европската Унија во земјава, како и со претставници на медиумите. Во сала 5 во Собранието, Џафери во 11 часот ќе се сретне со амбасадорката на Австрија, Ренате Коблер, амбасадорот на Бугарија,

Read More

Министерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија до Собранието на Република Македонија доставиле барања со кои се бара Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните избори и притоа укажале на

Read More

Овие понижувања, местенки, прекршувања на правото нема да поминат. Подготвуваме тужба за сите овие нелегални работи што деновиве се случија во Собранието со нелегалниот избор на претседател на Собранието, најавија денеска организаторите на протестите од граѓанската иницијатива. „Имаме одлични правници на нашата страна. Тужбата е комплексна,

Read More

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и албанскиот амбасадорот Фатос Река денеска се согласија дека секоја идеја за меѓудржавни, меѓуетнички и меѓунационални конфликти однапред е осудена како неуспешен проект, информираат од кабинетот на Џафери. „Амбасадорот Река ја подвлече неопходноста од задржување на континуитетот на добрите и пријателски

Read More

Новиот собраниски спикер Талат Џафери засега нема намера да закажува нова собраниска седница бидејќи за такво нешто нема потреба, туку се чека да се завршат процедурите за доделување на мандатот од страна на претседателот Иванов на претставник на парламентарното мнозинство. „Во моментов, нема услови за свикување

Read More

Одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието излезе утринава во „Службен весник“. Во Одлуката пишува дека стапува во сила на денот на донесувањето, а тоа е 2 мај, па има дилеми дали од тој датум тече рокот од десет дена за претседателот

Read More

Од ЈП „Службен весник на РМ“ потврдија дека Во денешниот број на „Службен весник“ е објавена одлуката дека Талат Џафери е избран за претседател на Собранието на Република Македонија, потврдија од ЈП „Службен весник“, Со тоа, Џафери и официјално ја презема функцијата спикер на законодавниот

Read More

По неколкудневната неизвесност, Службен весник, утре ќе ја објави одлуката дека Талат Џафери е избран за нов претседател на Собранието- објави А1on. Како што објави порталот, одлуката се печати уште вечерва, а утре и официјално ќе биде објавена. СДСМ, а и дел од медиумите ја покренаа

Read More