Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "Талат Џафери" (Page 2)

Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ побара од Талат Џафери да ја прекине расправата за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски бидејќи е спротивно од Изборниот законик. Димовски нагласи дека јавноста е манипулирана од СДСМ и Џафери за приоритетноста за разрешување на Јавниот обвинител, бидејќи денес во

Read More

Владиниот организационен одбор за прослава на 2 Август, во координација со Собранието на Република Македонија и со претседателот на Република Македонија, организира голем број свечености, чествувања и обраќања, кои почнуваат во 8 часот со посета на црквата „Свети Спас“ во Скопје и на гробот на

Read More

Продолжениетo на седницата за разрешување на Марко Зврлевски од функцијата републички јавен обвинител, ќе биде закажано утре, соопшти денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери, на прес-конференција на која даваше отчет за првите 100 дена од неговиот мандат. – Според деловникот, кога заседава Комисијата за финансирање и

Read More

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска имаше средба со помошник генералениот секретар на НАТО за јавна дипломатија, Илдем Тачан, кој престојува во официјална посета на Македонија. Како што соопшти кабинетот на претседателот на Собранието, Тачан ја нагласил натамошната поддршка на НАТО за исполнување на амбициозната реформаторска

Read More

Жестока расправа во Собранието предизвика доцнењето на министерот за финансии, Драган Тевдовски, кој требаше да ја образложи завршната сметка за буџетот за 2016 година. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја тргна точката од дневен ред и на парламентарното мнозинство му порача дека ако сака да

Read More

Движењето БЕСА од претседателот на Собранието, Талат Џафери, побарале да имаат член да имаат во ДИК. Ова барање го доставиле на 3-ти јули, а Џафери се прогласил за ненадлежен, јавува „А1он“. – Како второрангирана опозициска партија, бараме да имаме еден член во ДИК. Првата опозициска партија

Read More

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Џафери денеска се сретна со амбасадорот на Италија во Република Македонија, г. Карло Ромео. На почетокот на средбата, амбасадорот Ромео му се заблагодари на претседателот Џафери за можноста да разменат мислења и искуства за соработка, и му ја честиташе

Read More

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска се сретна со холандскиот амбасадор во Македонија Вилем Ваутер Пломп. На средбата амбасадорот Пломп упатил честитки за изборот на функцијата на Џафери и ја пренел пораката за подготвеноста на холандската Влада и конкретно на Парламентот за широка соработка со институциите

Read More

Претседателот на Собранието Талат Џафери се сретна со коизвестителите на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки преземени при приемот во Советот на Европа, Лисе Кристоферсен, пратеник од Норвешка и Валериј Гилечи, пратеник од Молдавија, кои во рамките на пост-мониторинг дијалогот се

Read More

Во Собранието на Република Македонија, денеска, во 11 часот, почнува постапката на избор на новата влада, која, според член 112 од деловникот на Собранието, може да трае најмногу два дена. Оваа седница е првата со која ќе претседава Талат Џафери од ДУИ и првата на која

Read More