Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "Талат Џафери" (Page 3)

Претставници на политичките партии денеска беа на координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, во пресрет на утрешната седница која е закажана за 11 часот, за избор на нова влада и новата владина програма. Од СДСМ како претставник бил Оливер Спасовски, Ејуп Алими од ДУИ, Весел

Read More

Претставници на политичките партии моментално се наоѓаат на координација кај претседателот на собранието, Талат Џафери, во пресрет на утрешната седница за избор на нов владин кабинет и нова владина програма, пишува „Фокус“. Како што велат за Фокус собраниски избори, досега само БЕСА го информирала Џафери дека

Read More

Следната недела Македонија ќе има нова Влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од албанското малцинство, као дел од парламентарното мнозинство - изјавил за АФП претседателот на Собранието, Талат Џафери. „Очекувам за ден­два да ја добијам програмата на овој кабинет, и

Read More

Седница за избор на влада ќе закажам откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави предлог-програма и предлог-состав на новата влада, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери, откако даде исказ во Основното јавно обвинителство по повод насилните инциденти во Собранието на 27 април. – Во моментот

Read More

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари официјална средба со амбасадорот на Република Словенија во Република Македонија, Милан Јазбец, со кого разговарале за заедничката соработка. На почетокот од средбата амбасадорот му врачи официјална честитка од претседателот на словенечкиот парламент на изборот на функцијата претседател

Read More

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска Матс Стафансон, кој му го честиташе изборот на функцијата претседател на Собранието и изрази искрени очекувања дека политичкиот и законодавниот процес во државата набрзо ќе се вратат на вообичаените

Read More

Во кабинетот на новиот претседател на Собранието Талат Џафери утре ќе се одржи состанок на претставниците на пратеничките групи за договор околу завршувањето на мандатот на локалната власт и распишување на локалните избори, пишува „МКД“. Собранието најпрво би требало да одржи седница на која ќе се

Read More

Никола Груевски денес истакна дека не го признаваат легитимитетот на Талат Џафери како претседател на Собранието затоа што е избран на незаконски начин со прекршување на многу одредби од Уставот и Деловникот. – Тој е во моментов, а веројатно така ќе остане и понатаму узурпатор на позицијата

Read More

Новиот претседател на Собранието,  Талат Џафери во интервју за српската новинска агенција Бета за обвинувањата на српските официјални претставници дека албанските политичари во регионот се закана за мирот и стабилноста не само на Западниот Балкан туку и во Европа, вели дека  од политички аспект не

Read More

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери, во интервју за белградската агенција Бета, рече дека македонскиот парламент и тој се отворени за соработка со институциите на Србија и оцени дека запалливите изјави на политичарите „во секој случај придонесуваат за влошување на односите“ меѓу двете земји. „Тие придонесуваат

Read More