Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "Талат Џафери" (Page 5)

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска оствари официјална средба со амбасадорот на Франција, Кристиан Тимоние, кој од името на претседателот на Француското Национално собрание и од името на претседателот и членовите на пратеничката група за пријателство со Собранието, му упати срдечни честитки за изборот на

Read More

ВМРО-ДПМНЕ во денешното утринско соопштение повторно го обвини СДСМ дека продолжува да работи спротивно на волјата на народот, со, како што велат од партијата, обидот нелегално да се избере претседател на Собранието на Република Македонија. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека „нелегалниот претседател на Собранието уште првиот работен

Read More

Поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски негира дека имало примопредавање на кабинетот со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери. „Не, немаше никакво примопредавање на нелегитимно и неуставно избран претседател на Собранието“, пишува Трајко Вељаноски на својот фејсбук-профил. Екс-спикерот ја негира информацијата на собранискиот сајт, во

Read More

Политичкиот директор при министерството за надворешни работи на Обединетото кралство Карен Пирс, во собранието на Република Македонија се сретна со новиот спикер на парламентот, Талат Џафери. Веднаш по оваа средба, таа ќе одржи заеднички состанок со лидерите на партиите од парламентарното мнозинство: Зоран Заев, Али Ахмети,

Read More

Во рамките на првата официјална посета на Брисел на новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери тој се сретнал со високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини. Таа, како што соопштија од нејзиниот кабинет, го поздравила изборот

Read More

Новоизбраниот Претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, од Брисел изјави дека никој не би требало да се чувствува загрозен од албанското знаме во неговиот кабинет. – Тоа се наши симболи, симболи на граѓани на Република Македонија, а од институционален аспект, македонското знаме се наоѓа

Read More

Албански знамиња во кабинетите имало во сите изминати години. На сите фотографии од министрите Албанци посебно во изминатите десет години, во нивна позадина или пред нив стои покрај македонското и албанското знаме, пишува „А1он“. Вчера имаше жестоки напади поради тоа што Талат Џафери на првиот работен

Read More

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска по средбата со ОБСЕ порача да се почитуваат законите и Уставот и дека секој треба да има правна и политичка одговорност без разлика дали се работи за нивниот коалиционен партнер. – Законите во Македонија се јасни и тие треба да

Read More

Барањето за објавувањето на Одлуката за избор на претседател на Собранието на Република Македонија за која во јавноста беа изнесени повеќе шпекулации, е доставено, информира ЈП „Службен весник на Република Македонија“. „Согласно со позитивните законски прописи во однос на поднесеното барање, Одлуката за избор на претседател

Read More

Демократски ориентирани иселеници организирани преку грпата „Протестирам“ соопшти дека очекува Република Македонија да остане на патот на демократските промени, што ќе резултира со формирање нова влада по мирен пат согласно мнозинската волја на граѓаните изразена на изборите на 11 декември 2016 година, јавува „Радио Слободна

Read More