Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "Талат Џафери" (Page 8)

Најостро го осудуваме насилството во парламентот. Тое не е конзистентно со демократијата и не е прифатлив начин за да решат разликите. Критично е партиите да најдат прифатлив начин да ги решат разликите. Круцијално е сите партии да ги почитуваат демократските процеси и законот, и да се

Read More

Талат Џафери кој пред половина час беше избран за нов претседател на Собранието посочи дека заклетвата која ја дал е легална и легитимна и дека народото мора да ја почитува одлуката на парламентарното мнозинство. - Тој што го прекршил законот ке одговара, се знае процедурата за

Read More

Талат Џафери од ДУИ е избран за нов претседател на Собранието. Лидерот на СДСМ Зоран Заев го прочита предлогот за Талат Џаферида биде нов парлементарен спикер и во пленарната сала новото парламентарно мнозинство го изгласа. Пратениците на СДСМ, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците го

Read More

Пратеникот од ДУИ, Талат Џафери, во синоќешната дебата на ТВ21 упати повик до претседателот Ѓорѓе Иванов да прогласи воена сосотојба. "Еве јавно ќе го повикам да прогласи воена состојба ако таа негова одлука се базира на членовите 122 и 123 од Уставот. Иванов знае дека тоа

Read More

Демонстранти на вчерашниот протест на „За заедничка Македонија“ кои се движеа низ центарот на градот штом го забележаа службениот автомобил на пратеникот Талат Џафери од ДУИ решија да го блокираат патот и да не му дозволат да влезе на паркингот кон Собранието. Голема фама крена видеото

Read More

Калкулациите кој ќе биде предложен за кандидат за прв човек на Собранието на РМ, продолжуваат. Талат Џафери кандидат на ДУИ нема да биде поддржан од Движењето Беса. Тоа одлучи да исфрли свој кандидат. Портаролот Орхан Муртезани не ги откри имињата за ТВ21. Според неофицијални извори

Read More

Првиот собраниски спикер Стојан Андов дава свој увид околу прашањето дали Албанец може да биде претседател на Собрание, па потсетува дека Талат Џафери кој сега важи за главен кандидат за функцијата не би бил првиот во историјата на Македонија. - Етничиот предзнак не значи ништо, никаква

Read More

По внатрешните анализи, но и по консултациите со другите политички партии, беше одлучено кандидатот на ДУИ, но и на парламентарното мнозинство Талат Џафери да биде предложен за кандидат за претседател на Собранието на Македонија, изјави за ТВ21, портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. - Тој е еден

Read More

На конститутивната седница што ќе се одржи во понеделник, се очекува да се избере новиот спикер. Талат Џафери од ДУИ, синоќа, за емисијата КЛИК ПЛУС на ТВ21 рече дека претседателот на Собранието ќе биде Албанец, откако претходно двете партии, ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, се согласија

Read More