Wednesday, Feb 26, 2020
HomePosts Tagged "заложничка"

Нова драма ја потресе Франција. Двајца мажи вооружени со ножеви држеа заложници во црква во Сент Етјен на северот од Франција. Тие се се убиени од полицијата, откако зедоа заложници во црква во Сент Етјен, во близина на Руен утрово оклу 10 часот. Тие му

Read More

Најмалку три лица загинаа, а над 20 се повредени во судирот меѓу полицијата и напаѓачите кои земаа заложници во западен Казахстан. Очевидци наведуваат дека напаѓачите претходно ограбиле две продавници за оружје во градот Актобе, по што почнале да земаат заложници. Полицијата ги евакуира трговските центри во

Read More

Најмалку седум лица го загубија животот денеска во напад врз хотел во градот Севаре, во централниот дел од Мали, во кој најчесто престојуваат странци. Како што соопшти претставникот на армијата на Мали, Сулејман Мајга, меѓу загинатите се четворца војници, двајца од напаѓачите и еден цивил -

Read More

Во центарот на Брисел тече заложничка драма, пренесуваат светските медиуми. Вооружен маж во сопствениот стан ги држи како заложници својата жена жена и дете, а околу куќата во предградието Иксел се наоѓаат специјалците. Во моментов се водат преговори и се надеваат дека ќе ги ослободат заложниците

Read More