Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "Прилеп" (Page 3)

Од денеска (14.07) па се до недела (17.07) во Прилеп ќе се одржува 14-тото издание „Пивофест 2016“ кое и годинава ќе понуди богата музичка програма и добра забава за сите посетители. Фестивалот започнува вечерва со настапот на блузерите од „Кросроуд блуз-бенд“, а потоа на грандиозната сцена

Read More

По долга кампања за донации во јавноста и заложување на повеќе фактори конечно напредува обновата на конаците на манастирот Трескавец во прилепско кои беа опожарени со што ќе им биде вратен стариот сјај и ќе се вметнат и механизми за заштита на духовното богатство.  „Овде конаците

Read More

Meрмерното езеро во селото Беловодица во Прилеп, привлекува и по неколку стотици посетители во текот на денот. Особено за викендите, тука е преполно. Прилепчани својот излез од топлотната жега го пронајдоа над малото заборавено селце Беловодица, во езерцето кое настана на местото на некогашниот рудник

Read More

Поранешниот раководител на рудникот Беловодица, М-р Васко Дамески упати апел да не се загадува Мермерното езеро. Тој исто така, потсети како е настанато езерото. АПЕЛИРАМ!!! Да се внимава при посетата на Мермерното езеро. Постојат делови од рудникот кои не се безбедни. Има појава на одрони и

Read More

По тешко боледување, синоќа, на 63 – годишна возраст, почина Диме Јанески, еден од најистакнатите културни работници, кој долги години работеше за развојот на уметноста во Прилеп. Јанески, својот работен век го посвети на Центарот за современа ликовна уметност (Ликовна колонија) во Прилеп, преку преземање на одговорностите

Read More

Во прилепското село Чипегово е застрелан Р.Т. од страна на овчарот М.С бидејќи не му дозволил да ги напасе неговите овци. Тој поминал со својот автомобил и по кратко укажување бил застрелан, но за среќа куршумот не бил фатален и мештаните веднаш повикале итна помош.

Read More

Прилепчани имаат можност да се забавуваат и рекреираат во вештачкото езерце кое се создало од подземни води во напуштениот рудник за мермер во селото Беловодица, пренесува ТВ Нова. Со оглед на самата конфигурација на теренот местото е наречено Прилепско Памук Кале и засега водата е доста

Read More

Една жена загина, а еден маж е повреден во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнево на патниот правец Прилеп-Битола, кај клучката кај селото Лагово. Според информациите од СВР Битола, во несреќата загинала жена на возраст од околу 66 години, а маж е повреден и

Read More

Уште еден активист од „Шарената револуција“, Жаре Стеваноски од Прилеп , е казнет со 2.400 евра за направен сообраќен прекршок за време на протестите, јавува 24 Вести. Тој бил повикан на распит во полициската станица, а паричната казна е исходот од разговорот. Додека Стевановски бил на распит, 

Read More

браќата Мартин и Борјан Јованоски се вратија од два светски куп натпревари во параглајдинг кои се одржаа во Црна Гора и Албанија со две втори места. Нивниот татко Миле Јованоски во Албанија стана светски шампион, тој беше прогласен за најдобар во конкуренција на

Read More