Monday, May 25, 2020
HomePosts Tagged "Прилеп" (Page 5)

Гентерм ќе биде првата посериозна странска инвестиција во индустриската зона во Прилеп вредна 20 милиони долари и предвидено е со новата фабрика за автомобилски делови да се вработат околу 2000 лица. Изградбата е при крај, па работата се очекува да започне во март следната година,

Read More

На патот Плетвар - Прилеп дошле до вистински бес на возач кој подивел откако не му била отстапена предност за претекнување од страна на С.М. Тој се движел со автомобил „Даеву Ланос“ со неговото семејство, поточно со сопругата, ќерката и неговиот татко. Младиот возач на

Read More

Крали Марко остана без копито. Утрово во Прилеп при поставувањето на споменикот на „Крали Марко“ на градскиот плоштад „Методија Андонов – Ченто“, падна дел од споменикот. Работниците што го монтирале споменикот, на лице место, се обиделе да ја санираат штетата со дополнително заварување на оштетениот

Read More

Изминатиов викенд во Прилеп се одржа првиот Поштенски маратон. Маратонот имаше за цел да го промовира активниот начин на живот како и  да ја промовира поштенската дејност, поштенската комуникација и дополнително да ја валоризира улогата на поштарите-главниот симбол на разнесувањето на пишаниот збор во светот. Победите на маратонот во

Read More

Прилеп ќе биде домаќин на првиот поштенски маратон, манифестација која има за цел промоција на поштенската дејност преку поддршка на трчањето на долги патеки и активниот начин на живот. Идејата на Македонска пошта АД е овој маратон е тој да биде традиционален и неговото одржување

Read More

Младиот прилепчанец Н.М.(24) го загуби животот во сообраќајна несреќа која утринава во 6 часот се случила на патот Прилеп - Крушево. Тој со неговиот автомобил „рено меган“ излетал кај месноста Врбјани но, причините за несреќата се уште не се познати. Автомобилот бил најден во нивите

Read More

Прилепските скејтери конечно добија Скејт парк. Скејт паркот е со површина од 1.331м2 и ќе може да се користи за возење на скејтборд, ролери или BMX велосипеди. Исто така просторот ќе може да се користи и за разни други културни случувања или спортски натпревари. Скејт паркот

Read More

Вчера во околу 3:30 часот по полноќ, на улица „Шар Планина“ во Прилеп, била истурена запалива течност врз возилото на С.П кое било паркирано надвор од куќната гаража  и истото било запалено, соопшти прилепската полиција. Личноста чиј автомобил марка „цитроен ксара“ настрадал е познат доктор во

Read More

Доцна синоќа во 3.30 часот во Прилеп на улицата „Шар Планина“ поточно во дворот од куќата, сопственост поранешниот градоначалник на Прилеп, Сашо Пирганоски, непознат сторител истурил запалива течност врз неговото возило „цитроен ксара“ по што автомобилот целосно бил опожарен. Од страна на пожарникарите од Прилеп пожарот

Read More

Денеска министерот за финансии Зоран Ставрески го посети Прилеп за потпишувањето на договор за грант меѓу Министерството за финансии и општината за изградба на сообраќајница во индустриската зона Прилеп 1. Посетата помина во запознавање со начинот на кој општина Прилеп ги подобрува условите и поволностите за инвестиции и плановите

Read More