Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "Прилеп" (Page 2)

До сега не е познато дали има повредени во сообраќајната несреќа која се случила пред 16.40 часотна на регионалниот пат Кавадарци - Прилеп пред тунелот, во близина на селото Фариш. Сообраќајната полиција поради несреќата забрани да сообраќаат камиони, а наизменично се дозволува сообраќај само

Read More

Вчера во 6.15 часот пријавено е дека на регионалниот пат Прилеп-Македонски Брод автомобил ауди А4, со прилепски регистарски ознаки, излетало од коловозот и застанало во канал со вода, а до него имало починато лице. Како што информираа од полицијата од извршениот увид и извршениот разговор со

Read More

Вчера во паркот на комплексот „Могила на непобедените“ во Прилеп, се отвори петтата „Coca-Cola Активна Зона“ во Македонија со што заврши првиот циклус од големиот проект на Пивара Скопје и Coca-Cola компанијата кој летово се реализираше во повеќе општини ширум земјава. Проектот „Coca-Cola Активни зони“ се

Read More

Младиот мотоциклист кој ноќта се судри со автобус на приватен превозник им подлегна на повредите во градската болница во Прилеп. 25 годишниот Д.Д. бил удред од автобус кој го управувал 31 годишниот возач А.Б. исто така од Прилеп. Екипи на МВР и јавен обвинител извршиле

Read More

Вчера во Прилеп, В.С. во полиција пријавила дека нејзината малолетна ќерка неколку пати била полово злоупотребувана и заплашувана од Б.Т. од прилепското село Заполжан. Имено, според кажувањата на мајката, Б.Т неколку пати и се јавувал на малолетничката, ја викал дома, барајќи и пари, а откако истата

Read More

Американскиот инвеститор Гентерм денеска ќе ја отвори најавената фабрика во индустриската зона Прилеп 1 со што ќе означи старт на инвестицијата вредна 20 милиони долари со предвидени 2000 вработувања. Гентерм во капацитетот во Прилеп ќе произведува термални системи за автомобили и други уреди, наменети за извоз

Read More

Во понеделникот наутро во 09.00 часот во ПС-ОН Прилеп, А. Р. (31) од Прилеп пријавила дека истиот ден околу 03.00 часот непознато машко лице извршило обљуба врз неа. Непознатото лице кое управувало возило непозната марка со битолски регистарски ознаки, ја пресретнало на ул.„11-ти Октомври“ и ја

Read More

Заврши овогодинешниот пивофест во Прилеп, градот полека се буди од четиридневната турбо-фолк кома. Посетителите од земјава имаа прилика да присуствува на бесплатни концерти на ѕвезди од српската естрада, но не и да пробаат повеќе видови на пива, затоа што бројот на пивари годинава беше сведен на

Read More

Локалната власт побрза да го „исчисти“ центарот на градот на главниот плоштад каде е поставена бината за Пивофест. На социјалните мрежи се раширија видеа со преплавените улици и штандовите на пиво и скара кои беа полни со вода и кал. Сепак, посетителите не треба да се грижат

Read More

Новата летна атракција, Мермерното езеро во Прилеп, според анализите на Центарот за јавно здравје има чиста вода која е сосема безбедна за капење и е од прва класа. „Повеќето физички параметри кои ги испитуваме се од прва категорија на безбедни води за пливање, освен тоа што

Read More